C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Listbox Kullanımı ve Özellikleri

Bu makalemizde C# Windows Form uygulamalarında çok sık kullanılan Listbox kontrolünü ve Listbox kontrolüne ait bazı özellikleri inceleyeceğiz. Daha sonra Bu özelliklerin nasıl kullanılacağı ile ilgili bazı örnekler oluşturacağız.

C# dilinde yazılmış daha fazla örnek ve konular için C# Dersleri yazısını da incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yazılmış diğer örnek ve uygulamalara sağ üstte bulunan site içinde ara ile göz atabilirisiniz.

listbox_1

Yeni bir Windows Form Application prjesi oluşturup Toolbox pencesinden sürükle bırak yöntemiyle basit bir şekilde listbox kontrolünü Formumuza ekleyebiliriz. Ekledikten sonra Listbox kontrolüne ait özellikleri Properties penceresi penceresinde görebiliriz yada değiştirebiliriz.

listbox_2

Şimdi Listbox kontrolüne ait olan özelliklerden bazılarını inceleyelim.

Name: Bu özelliği kullanarak diğer kontrollerde de olduğu gibi Kod kısmında kullanacağımız ismi belirliyoruz. Varsayılan olarak listBox1 , listBox2 .. şeklinde bırakılabileceği gibi kendimiz isteğimize görede bir isim verebiliriz.

Font : Bu özelliği properties pencesinden tıkladığımızda Yazı tipi, Yazı stili, Boyut gibi özelliklerini değiştirebleceğimiz gibi kod penceresindende değişiklikler yapabiliriz.

BackColor: Arka plan rengini ayarlayabileceğimiz bir özelliktir.
ForeColor: Yazı rengini ayarlayabileceğimiz bir özelliktir. BackColor özelliği gibi Properties penceresinde ayarlanabildiği gibi aşağıdaki gibi kod kısmındada değiştirilebiliriz.

listbox_3

Items : Bu özellik Listbox’ a ait en önemli özelliklerden biridir. Listbox’a eleman eklemek için kullanılır. Properties penceresinde Items özelliğine tıklayarak;
listbox_5
istediğimiz gibi eleman ekleyebiliriz. Bunun yanı sıra ;

şeklinde kodla ekleme de yapabiliriz.
listbox_6

Bir textBox kontrolüne girilen metni eklemek için;

listbox_7

şeklinde kullanabiliriz.

ListBox kontrolünde seçili olan elemanı almak için

kodlarını kullanabiliriz.

Listbox elemanlarını sıralama için:

Listbox içeriğini temizlemek için:

Listbox seçili elemanı silmek için:

kullanılabilir.

C# dilinde yazılmış daha fazla örnek ve konular için C# Dersleri yazısını da incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yazılmış diğer örnek ve uygulamalara sağ üstte bulunan site içinde ara ile göz atabilirisiniz.

8 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et