Programlama

Yazılım Geliştirici Olmanın Püf Noktaları

Yazılım geliştirmeye yönelik bir kariyer geçişine başladığınızda, “Hangi programlama diliyle başlamalı?” gibi düşünmeniz gereken pek çok şey vardır. Bunlar bazen “Matematik çalışıyor muyum çalışmıyor muyum?” sorusuna cevap vermek bile olabilir.

Belki de bir proje seçmelisin ve hatta belki bir staj aramalısın. “Bu dil hala aktif olarak kullanılıyor mu?” bu dil ile bir iş bulabilir miyim?” Bütün bunlar beraberinde başka şeyler getirir ve bir yığın soru ile ve cevaplar ararsınız.

Bütün bunlara odaklanmak zor. Ve sizin için sihirli bir hapımız var. Bu sihirli hap bir tılsım gibi çalışır ve tavsiyeye uyarsanız – bir yazılım geliştiricisi olma yolculuğunda başarılı olursunuz. Hazır mısın? İşte geliyor:

Kodlamaya devam edin. 🙂

Tıpkı spor salonu koçlarının “çalışamaya devam et” dediği gibi, kodlamaya devam etmeniz gerekir. Kalıcılık, elde edilmesi zor diğer birçok beceride olduğu gibi anahtardır. Bir şey bilmiyorsanız, sorunu, google’a sorun, hatta ara verin, ancak ertesi gün kodlamaya geri döndüğünüzden emin olun. Muhtemelen geri dönüşer olacaktır. Kodunuza açıkça gülen insanlarla tanışacaksınız – yine de kodlamaya devam edin.

Bilinen adil olmayan bir gerçek var: Hepimizin farklı bir yeteneği var. Birinin yeni bir kavramı kavraması için 5 dakikaya, bir başkasının bir güne ihtiyacı vardır. Yetenek kısmen geliştirilebilir, ancak çoğunlukla doğuştan gelen bir yetenektir ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Geliştirebileceğiniz şeye “beceri” denir. Beceriler tamamen sizin etki alanınızdadır ve bu nedenle sebat çok önemlidir. Programlama konusunda çok yetenekli olmasa bile, zaman ayırarak ve çok fazla pratik yaparak beceriyi elde edebilirler. Bu yüzden “kodlamaya devam etmeniz” gerekiyor.

Muhtemelen bu site ve benzeri bir çok sitede kaynaklar bulacaksınız. Bazı konular çok zor bazıları da anlamsız gelecek. Bir konuya takıldığınızda pes etmek yerine formular yada sitemizdeki gibi yorumlar ile cevaplar arayabilirsiniz.

Kendinize daha “iyi kod” yazmak için söz veririn. Üniversitede okuduğumda yazdığım her kodun bir sonraki aşamasında daha iyi nasıl yazabilirim sorularına cevaplar ile geçti. Sizlere de tavsiyem ilk yazdığınızdan şu zamana kadar yazdığınız kodları incelemeniz olacaktır. Zaman içinde çok daha iyi olduğunuzu gördüğünüzde kodlamaya devam etme arzunuz artacak.

Herkese mutlu kodlamalar.

Yorum yap