Bilgisayar Genel Teknoloji

PDF Bölme

Bazen bir PDF dosyasını bölmek, bazı sayfaları çıkartmak ve onlarla yeni bir PDF dosyası oluşturmak isteyebilirsiniz. Bazı özel PDF bölme programları ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda Chrome varsa bunun için ek bir programa ihtiyacınız yok.

Programsız PDF Bölme

PC’nizde Google Chrome yüklüyse, PDF dosyasını gerçekten bölme işlemini yapabilirsiniz. Google Chrome, hem entegre bir PDF görüntüleyici hem de baskıdan PDF’ye özellikler içerir. Bir PDF dosyasını Chrome’da açmak için Chrome tarayıcı penceresine sürükleyip bırakın. Chrome’daki menü düğmesini tıklayın ve Yazdır’ı seçin. Hedef altındaki “Değiştir” düğmesini tıklayın ve PDF Olarak Kaydet’i seçin.

Sayfalar altında, ayıklamak istediğiniz sayfa aralığını belirtin. Örneğin, 1-5. Sayfaları ayıklamak için 1-5 veya 1-3, 6 ve 9. Sayfaları ayıklamak için 1-3, 6, 9 girebilirsiniz. Bir PDF’yi birkaç dosyaya bölmek istiyorsanız, bunu tekrarlayın işlem – örneğin, sayfa 1-5 olan bir PDF dosyasını ve sayfa 6-10 içeren ikinci bir PDF dosyasını yazdırın.

Eğer bu yazılanlar pek açıklayıcı gelmediyse 1:25lik şu kısa video size yardımcı olacaktır.

Bu yazıda chrome tarayıcısı dışında bir program kullanmadan PDF bölme işlemini nasıl yapacağınızı öğrendiniz.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin