WordPress

WordPress’e Google Site Kit Nasıl Kurulur?

Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit, Google tarafından geliştirilen WordPress için yepyeni bir SEO / analiz eklentisidir. Google Site Kiti, sitenizi Google’ın çevrimiçi pazarlama hizmetlerine bağlamanızı ve izlemenizi sağlar: Search Console, Google Analytics, PageSpeed Insights, Google AdSense, Google Optimize ve Google Tag Manager.

En iyi kısım? Tüm bunları doğrudan WordPress sitenizden yapabilirsiniz.

Bu eğiticide, Google Site Kitini WordPress’e nasıl yükleyip yapılandıracağınızı ve en popüler iki Google hizmetini WordPress kontrol panelinize, yani Google Arama Konsolu ve Google Analytics’e nasıl bağlayacağınızı göstereceğiz. Ayrıca Google Site Kitinde PageSpeed Insights’ı nasıl etkinleştireceğinizi de göstereceğiz.

WordPress’te Google Site Kitine Genel Bakış

 

Google Site Kiti WordPress eklentisi Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır?

Google, WordCamp US 2018’de WordPress için Site Kitini duyurdu ve bir yıl sonra Haziran 2019’da geliştirici önizlemesini yayınladılar. 2020’ye hızlı bir şekilde ilerleyin, eklenti 200.000’den fazla sitede aktif olarak çalışır hale geldi.

Google Site Kit eklentisi WordPress’e nasıl kurulur?

Eklentiyi kurmak oldukça standart bir işlemdir:

Adım 1: WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve EklentilerYeni Ekle‘ye gidin ve arama kutusuna “Google Site Kit” yazın. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

site kit kurulum

2. Adım: Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, kurulum sürecini başlatmanız istenir. Google Site Kit eklentisinin kurulum sürecini başlatmak için Kurulumu Başlat‘ı tıklayın.

WordPress’te Google Site Kit eklentisi nasıl kurulur ve yapılandırılır

Adım 3: Önceki adımda Kurulumu Başlat düğmesine tıkladığınızda, Google Site Kit yapılandırma sayfasını yükleyen yeni bir sekme açılır. Devam etmek için Google ile Giriş Yap’ı tıklayın.

 

Not: Sitenizin Search Console veya Analytics gibi tüm özelliklerinin bağlı olduğu Google hesabını kullanmayı unutmayın. Farklı bir e-posta kullanırsanız Site Kit, WordPress siteniz için alakalı mülkleri bulamaz ve yenilerini oluşturamaz. Yinelenen verilere sahip bozuk bir yapılandırmaya sahip olacaksınız.

Adım 5: Site Kit, Search Console vb. gibi bağlı Google hizmetlerine erişmek için çeşitli izinler isteyecektir. Sonraki adıma geçmek için İzin Ver’i tıklayın.

6. Adım: Yapılandırma başarılı olduktan sonra, yukarıda gösterilene benzer bir ekran göreceksiniz. Kontrol Panelime git e tıklayın. Bu, şunları doğrular:

Site Kiti, genel Google Hesabı verilerinize ve Search Console verilerinize erişebilir. Google Analytics gibi diğer mülklerdeki verilere erişimi yoktur. Bu, bağlamak istediğiniz her mülk için ayrı izinler vermeniz gerektiği anlamına gelir.

WordPress panonuza dönmek için Site Kit > Kontrol Paneli’ne tıklayın.

8. Adım: Sitenizin ayrıntılı Search Console verilerini Site Kiti → Arama Console sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Site Kitinde Google Analytics Nasıl Kurulur

Bu bölümde, Google Analytics’i Site Kitine nasıl bağlayacağınızı göstereceğiz.

Adım 1: Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Hizmete Bağlan düğmesine tıklayın.

Bu bölümü kaybettiyseniz. Site Kit -> Ayarlar -> Diğer Hizmetleri Bağla‘dan ulaşabilirsiniz.

2. Adım: Son adımda kullandığınız Google hesabıyla oturum açın. Ardından İzin Ver linkine tıklayın.

 

Adım 3: Site Kitinin Google Analytics verilerinize erişmesine izin vermek için İzin Ver’i tıklayın.

4. Adım: WordPress kontrol panelinize geri döneceksiniz. Doğru Google Analytics mülkünün seçildiğinden emin olun ve bağlantıyı tamamlamak için Analytics’i Yapılandır’ı tıklayın.

Adım 5: Google Analytics artık Google Site Kitine bağlanmıştır. WordPress kontrol panelinizde sitenizin Google Analytics verilerini görüntülemek için Site Kiti → Analytics’e gidin.

Site Kitinde PageSpeed Insights Nasıl Kurulur?

Diğer Google Hizmetlerini daha sonra göreceğimiz gibi SIte Kit kontrol panelinden veya Site Kiti ayarlarından bağlayabilirsiniz.

Örneğin, Site Kit panosundan Hizmete Bağlan düğmesine tıklayarak PageSpeed Insights‘ı etkinleştirebilirsiniz.

 

 

Yorum yap