Donanım

Hangi Ekran Kartına Sahibim? Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Hangi ekran kartına sahip olduğunuzu öğrenmek kafa karıştırıcı olabilir; İşte nasıl kontrol edileceğinizin yolu

En yeni oyunları oynamak istiyor ancak PC’nizin bunları kaldırabileceğinden emin değil misiniz? Grafikler, PC oyun deneyiminin büyük bir parçasıdır, ancak her bilgisayar piyasadaki en iyi oyunlar için tasarlanmamıştır. Hangi ekran kartını taktığınızı bilmeniz ve bunu oynamak istediğiniz oyunun minimum gereksinimleriyle karşılaştırmanız gerekir. Bunu nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ekran Kartı nedir?

Bilgisayarınızı açtığınızda, ister basit bir Word belgesi isterse karmaşık bir 4K oyun deneyimi olsun, ekranda görünen görüntüler bir grafik işleme birimi (veya GPU) tarafından oluşturulur. Bu yongalar, anakartın veya işlemcinin bir parçası olan basit “entegre grafiklerden” daha büyük, daha güçlü genişletme kartlarına kadar değişebilir.

Genellikle “dahile” veya “harici” grafik kartları olarak adlandırılan bu genişletme kartları, genellikle daha iyi 3D oyun, hızlandırılmış video oluşturma ve hatta bitcoin madenciliği gibi bazı grafiksel olmayan işler gibi tümleşik grafiklerden daha güçlü görevleri yerine getirebilir. Bu ekstra yardımcı program, bilgisayarınızda daha fazla güç kullanımı, daha fazla ısı ve daha fazla alan pahasına gelir; bu nedenle, ultra ince dizüstü bilgisayarlarda nadiren özel grafik kartları bulacaksınız.

Diğer tüm bilgisayar bileşenleri gibi, ekran kartları da zamanla eski hale gelebilir. 2012’de satın aldığınız kartın 2022’nin AAA oyunlarını yüksek ayarlarda oynaması pek olası değil, bu nedenle bir oyunun bilgisayarınızda çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, minimum veya önerilen gereksinimleri şu anda sahip olduğunuz donanımla karşılaştırmak isteyeceksiniz. .

Hangi grafik kartına sahip olduğunuzu bilmek kafa karıştırıcı olabilir, çünkü iki ilgili model numarası vardır: GPU’nun modeli (işi yapan gerçek çip) ve kartın modeli (soğutucu, voltaj gibi diğer donanımları içerir) düzenleme modülü vb.)

Bugün iki ana ayrık GPU üreticisi var: Nvidia ve AMD. Bununla birlikte, kartları kendileri yapan başka birçok üretici var – Asus, EVGA, MSI, Gigabyte – ve diğer şirketler, Nvidia ve AMD’nin yongalarını kullanarak, kendilerini birbirinden ayırmak için kendi ince ayarlarını ekleyerek grafik kartları üretebilir. Bir üreticinin sürümü diğerinden daha iyi fanlara sahip olabilir, fabrikadan hız aşırtmalı olarak gelebilir veya daha iyi bir garantiye sahip olabilir.

Bakınız: Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Bu nedenle, sahip olduğunuz grafik kartını ararken, yonga setini (örneğin, “Nvidia GeForce GTX 1060”) bilmenin yeterli olup olmadığına veya kartınızın gerçek üreticisine ve modeline ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz gerekir ( Nvidia’nın yonga setini kullanan “EVGA GeForce GTX 1060 Superclocked” gibi). İlkini Windows’ta bulmak çok kolaydır, ikincisi ise biraz daha karmaşıktır.

Windows’ta Hangi GPU’ya Sahip Olduğunuzu Öğrenin

PC’nizin Başlat menüsünde “Aygıt Yöneticisi” yazın ve Denetim Masasının Aygıt Yöneticisini başlatmak için Enter’a basın.

Ekran bağdaştırıcılarının yanındaki açılır oku tıklayın ve GPU’nuzu tam orada listelemelidir. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde Radeon RX 580’e sahip olduğumu görebilirsiniz.)

Bu çipi hangi şirketin tasarladığından emin değilseniz, üzerine sağ tıklayıp Özellikler’i seçerek üreticiyi (benim durumumda Nvidia) görebilirsiniz. (Aygıt Yöneticisi’nin sahip olduğunuz GPU’yu belirlemek için grafik sürücülerinizi kullandığını unutmayın, bu nedenle yanlış sürücülerin yüklenmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız bir sonraki bölüme geçmelisiniz.)

GPU adına sahip olduğunuzda, Google’da bu konuda daha fazla bilgi edinebilir veya oynamak istediğiniz oyunun minimum gereksinimleriyle karşılaştırabilirsiniz. Genellikle, daha yüksek bir sayı daha iyi bir kart anlamına gelir; bu nedenle RX 580 gerektiren bir oyun, daha az güçlü olan bir RX 480’de çalışmayabilir.

AMD’nin RX 580 ve daha güçlü RX Vega 56 gibi farklı adlandırma şemaları kullanan iki kartı karşılaştırıyorsanız, hangi kartın daha güçlü olduğunu ve fiyat farkının ne olduğunu görmek için biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Üretici ve Model Numarasını Bulun

Herhangi bir nedenle, tam olarak hangi model ekran kartına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyorsa, biraz daha çalışmanız gerekecek. Üretici, Speccy(Yeni bir pencerede açılır) adlı bir üçüncü taraf uygulamasıyla bulması yeterince kolaydır. Ücretsiz sürümü indirin, başlatın ve kenar çubuğundaki Graphics seçeneğini tıklayın. Aşağı kaydırın ve PC’nizdeki asıl kartı kimin yaptığını size söylemesi gereken Subvendor girişini arayın – benim durumumda Asus. (Ayrıca kartınızın ne kadar video RAM’i olduğunu görebileceksiniz, diğer özellikler arasında.)

 Ekran Kartı Modeli Öğrenme
Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Ne yazık ki, bu size örneğin garanti talepleri için ihtiyaç duyacağınız tam model numarasını söylemeyecek. Bunun için, makbuz için e-postanızı aramanız (kartı çevrimiçi satın aldıysanız) veya kartınızı açmanız gerekir.

Bu durumda, grafik kartını bulun, çıkarın ve yandaki etikete bakın – ihtiyacınız olan model numarasına sahip olmalıdır. Bir dahaki sefere PC’nizi kırmak zorunda kalmamak için bu bilgiyi bir yere yazmak isteyebilirsiniz – buna ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz!

Yorum yap