Programlar

IDM Alternatifi En İyi 10 Program

Internet Download Manager veya IDM, piyasadaki en popüler indirme yöneticilerinden biridir. İndirme hızı hızlandırma, indirme devam ettirme, programlı indirme, video kapma, tarayıcı entegrasyonu ve çok daha fazlası gibi gerçekten harika özelliklere sahiptir. Ne yazık ki, IDM yalnızca Windows için kullanılabilir. Ayrıca, yazılım 30 günlük deneme süresi için mevcuttur ve bunun ötesinde 24,95 ABD doları tutarında bir lisans satın almanız gerekir. Öyleyse, ücretsiz veya diğer işletim sistemlerinde de çalışabilen bir IDM alternatifi arıyorsanız, bu makale tam sizin için. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, deneyebileceğiniz en iyi 10 ücretsiz IDM alternatifinin listesine geçelim.

Internet Download Manager Alternatif Programlar 2021

Burada Internet Download Manager için en iyi ücretsiz alternatifleri listeledik. Liste, Chrome ve Firefox için hem yerel uygulamaları hem de tarayıcı uzantısını içerir. Aşağıdaki içerik tablosunu kullanarak tüm listeyi kontrol edebilir ve isterseniz belirli uygulamalara gitmek için kullanabilirsiniz.

1. JDownloader 2

JDownloader 2, bazı parçaları açık kaynaklı olan ücretsiz bir indirme yöneticisidir. Özellikler söz konusu olduğunda, JDownloader, IDM ile paketlenmiş olarak gelen kullanışlı özelliklerin çoğuna sahiptir. Örneğin, indirme işlemlerine devam edebilir, indirmeleriniz için bant genişliği sınırlamaları belirleyebilir ve temalar uygulayabilirsiniz. JDownloader 2 ayrıca IDM gibi çok dilli destek sunar.

JDownloader, IDM ile olan benzerliklerinin yanı sıra bazı CAPTCHA’ları da kendi kendine çözebilir. İndirme bağlantısını size sunmadan önce bir CAPTCHA çözmenizi gerektiren bir siteyle karşılaştığınızda, JDownloader bunu otomatik olarak çözer ve hemen indirmeye başlar. JDownloader’ı yalnızca Windows’ta değil, Linux, Mac veya başka herhangi bir Java tabanlı işletim sisteminde de indirebilirsiniz.

Download: Free
Platforms: 
Windows, macOS, Linux, Java-based platforms

2. EagleGet

EagleGet, Windows için kullanılabilen hafif bir indirme yöneticisidir. İndirmeleri planlama, hızlandırılmış indirme hızları (6 kata kadar), temaları uygulama, hız limitlerini ayarlama ve tarayıcı entegrasyonu gibi IDM’ye benzer bazı özellikler. IDM’den farklı olarak EagleGet, bilgisayarınızda ek bir virüsten koruma programı gerektirmez, ancak kendi kötü amaçlı yazılım denetleyicisine sahiptir.

EagleGet indirme yöneticisi, süresi dolmuş indirme adreslerini en baştan yeniden başlatmadan bile yenileyebilir. Ek olarak, indirme listenizi herhangi bir başka indirme yöneticisinden EagleGet’e aktarabilirsiniz, böylece IDM’den taşınıyorsanız, bekleyen tüm indirmelerinizi bu ücretsiz yazılıma kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Download: Free
Platforms: Windows

3. FDM

Hızlandırılmış bir indirme deneyimi sunmaya gelince, FDM (Ücretsiz İndirme Yöneticisi) IDM’ye parasının karşılığını verebilir. Bu internet indirme yöneticisinin en önemli özelliği, indirmeleri verimli bir şekilde düzenleme yeteneğidir, böylece büyük dosyaları bile herhangi bir kesinti olmadan hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. Ayrıca, yeterlilik açısından bir başka artı olan, kırılmış indirmeleri devam ettirmenize ve torrentler için dosya önceliklerini kontrol etmenize de olanak tanır.

FDM’ yi IDM’nin kayda değer bir rakibi yapan bir başka özellik, çeşitli formatlardaki medya dosyalarını işleme becerisidir; bu, genellikle bir ton medya dosyasıyla uğraşmak zorunda kalırsanız harika olabilir. Hepsi bu kadar değil, FDM çoğu platformla çalışır ve ayrıca Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer ve Safari gibi başlıca web tarayıcılarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olur.

Download: Free
Platforms: macOS, Windows, Linux, and Android 

4. FlashGet

FlashGet, indirmelerinizi IDM’nin 5 katına kıyasla 10 katına kadar hızlandırabilen gerçekten hızlı bir indirme yöneticisidir. IDM ile bazı benzerlikleriyle, sınırsız indirme kategorileri oluşturmanıza olanak tanır ve bir indirme tamamlandıktan sonra antivirüs programınızı otomatik olarak çağırabilir. FlashGet ayrıca entegre bir çevrimdışı okuyucu ile birlikte gelir. Tarayıcı entegrasyonu ile, birincil IDM alternatifi olma konusunda en çok yarışanlardan biridir.

Download: Free
Platforms: Windows

5. Internet Download Accelerator

İnternet İndirme Hızlandırıcısı bu listedeki favorilerimden biridir. Programlı indirme, çok dilli destek, video ve MP3 indirme, 5 kata kadar hızlandırılmış indirme ve temalar gibi birçok özellik ile IDM ile çok benzerlik taşır ve hala ücretsizdir. Kişisel kullanımınız için dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz ancak ticari amaçlarla kullanmak isterseniz tek kullanıcı olarak 9.95 dolara mal olacak Pro sürümünü satın alabilirsiniz. Bu profesyonel sürümle, reklamlardan kurtulabilir ve hatta indirme hızı kontrolü, FTP gezgini, site yöneticisi vb. Gibi daha fazla özelliğe erişebilirsiniz.

Download: Free
Platforms: Windows

6. uGet Download Manager

uGet Download Manager, 2003 yılında başlatılan ücretsiz bir açık kaynaklı projedir. Bir indirme yöneticisinin tüm temel işlevleriyle donatılmış olan bu, çok sayıda farklı platformda kullanılabilen hafif bir uygulamadır. IDM gibi, bir seferde birden fazla dosya indirme, duraklatılan indirmeleri devam ettirme ve indirmeleri planlama becerisine sahiptir. SourceForge’a yüklenen kaynak kodu ile güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Download: Free
Platforms: 
Windows, Linux, macOS

7. DownThemAll!

Firefox kullanıyorsanız, DownThemAll! tarayıcınıza eklenti. Bir eklenti olmasına rağmen, tek tıklamayla indirme, kategorilere ayrılmış (filtrelenmiş) indirme, 4 kata kadar indirme hızlandırma ve indirme devam ettirme gibi IDM’ye benzer özellikler sunar. Yalnızca Windows’ta çalışan IDM’nin aksine DownThemAll’ı kullanabilirsiniz! Firefox’u destekleyen herhangi bir platformda. Bağımsız bir indirme yöneticisi aramıyorsanız, kesinlikle bunu denemelisiniz.

Download: Free
Platforms: Firefox

8. Download Ninja

Bir IDM alternatifi olmanın yanı sıra, Download Ninja, Google Chrome için bir DownThemAll alternatifi de olabilir. Bir uzantı olarak, çalışmasını sağlamak için sisteminize indirmeniz gerekmez. Basitçe Chrome tarayıcınıza ekleyin ve hazırsınız. Download Ninja ile hız sınırlama, çok dilli destek, tema uygulama, indirme devam ettirme ve indirme hızlandırma gibi IDM’ye benzer özellikler elde edersiniz.

Bu benzerliklerin yanı sıra, indirmelerinizin verilerini ve meta verilerini en üst düzeyde gizlilik için parçalama seçeneğine de sahip olursunuz. Bir Chrome indirme yöneticisi uzantısı olarak, Windows PC veya Mac’inizde kullanabileceğiniz en iyi indirme yöneticilerinden biridir.

Download: Free
Platforms: Chrome

9. Xtreme Download Manager

İndirme hızını % 500’e kadar artırdığını iddia eden Xtreme, IDM’ye katı bir rekabet sağlamak için tüm özelliklere ve bu da karışıma herhangi bir karmaşıklık getirmeden sahip. Peki, bu internet indirme yöneticisi bu kadar hızlı bir indirme hızına nasıl ulaşıyor? İndirme hızını artırmak için karmaşık bölümleme algoritmasını, bağlantının yeniden kullanımını ve veri sıkıştırmayı en iyi şekilde kullanır.

Bunun dışında, tıpkı ünlü rakibi gibi bozuk / ölü indirmeleri devam ettirme veya indirmeleri planlama kolaylığı sunar. Dahası, XDM herhangi bir siteden FLV videoları yakalamada eşit derecede iyidir ve HTTP, HTTPS ve FTP protokolleri için destek sağlar. Google Chrome, Firefox Quantum, Opera ve Vivaldi gibi büyük tarayıcılarla kullanışlı entegrasyonlardan bahsetmiyorum bile.

Download: Free
Platforms: macOS, Windows, Linux

10. aria2

aria2, CLI’yi tercih edenler ve bu konuda rahat olanlar için bir komut satırı indirme aracıdır. HTTP / HTTPS, FTP, SFTP, BitTorrent ve Metalink’i destekler. Aria2 ile, maksimum indirme bant genişliğinizi kullanmak için birden fazla kaynaktan bir dosya indirebilirsiniz.

aria2 ayrıca DHT, PEX, şifreleme, mıknatıs URI, web tohumlama, seçici indirmeler, yerel eş bulma ve UDP izleyici gibi özelliklerle tam teşekküllü bir BitTorrent istemcisi olarak ikiye katlanıyor. Sadece 4 MB olan aria2, kaçırmamanız gereken hafif bir indirme yöneticisidir.

Download: Free

Platforms: OS X, Windows, and Android

Bonus: Turbo Download Manager

Son olarak, ‘Turbo’ indirme yöneticisi, piyasadaki en iyi internet indirme yöneticilerinden biridir ve kesinlikle IDM’ye alternatif olmayı haketmektedir. Bu açık kaynaklı ücretsiz indirme yöneticisini veren şey, indirme hızını artırmak için gereken rahatlığı sunan çoklu iş parçacığı desteğidir.

Duraklatma ve devam ettirme işleviyle, işi kendi hızınızda yapmanıza da olanak tanır. Bu yazılımın en sevdiğim özelliklerinden biri, dosyalar hala indirilirken bile medya dosyalarını (ör. Video, resimler ve ses) önizleme yeteneğidir.

Download: Free
Platforms: macOS, Windows, Linux, and Android


İndirme, çevrimiçiyken en temel ve önemli görevlerden biridir. Bu deneyimi bir tık artırabilecek tonlarca araç var. Ve artık IDM’yi değiştirebileceğiniz bir grup indirme yöneticisi tanıdığınıza göre, aynı özellikleri ücretsiz bir araç olarak kullanmanın zamanı geldi. Peki, Mac’inizde veya Windows PC’nizde hangi indirme yöneticisini kullanacaksınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Yorum yap