Windows 10 Windows 11

Windows Kapatmayı yada Yeniden Başlatmayı İptal Etme

Windows 10, bilgisayarınızı belirlediğiniz bir programa göre otomatik olarak kapatabilen bir özelliğe sahiptir. Ancak geç saatlere kadar çalışıyor veya oyun oynuyor olabilirsiniz ve bilgisayarınızın otomatik olarak kapanmasını istemiyor olabilirsiniz. Yada bilgisayarı kapatmak için program yazdınız ve kapanmasını durdurmak istiyorsunuz. Bu yazı, çalıştır komutunu, komut istemini veya PowerShell’i kullanarak otomatik kapanmayı nasıl iptal edeceğini öğretecek.

İlginizi çekebilir: Windows 11 Şifre Değiştirme

Ancak, dizüstü bilgisayarınız bir güç kaynağına bağlı değilken pil ömrünüzü korumak için güç tasarrufu ayarlarını kullanırsanız, bu ayarları Güç Seçenekleri’nde de değiştirmeniz gerekebilir.

Çalıştır, Komut İstemi veya PowerShell’i Kullanma

Win+R’ye basın (Çalıştır’ı açmak için) veya Komut İstemi’ni veya PowerShell’i açın. Win + R tuş kombinasyonuna basmak, Çalıştır penceresini açacaktır.


Başlat menünüzde Komut İstemi veya PowerShell’i bulacaksınız. PowerShell, birçok modern Windows 10 bilgisayar için Komut İstemi’nin yerini aldığından, Win + X tuşlarına bastığınızda açılan menüden PowerShell’i de seçebilirsiniz.

Yorum yap