Windows 10 Windows 11

Windows’da Programlar Tam Ekran Olarak Nasıl Açılır?

Varsayılan olarak, Windows programlarını “Normal” pencere boyutunda açar, yani boyutları tüm ekranı doldurmaz. Kullanıcılar, Windows’ta ortadaki simgeyi Büyüt simgesini tıklatarak pencerenin boyutunu kolayca büyütebilir. sağ üst köşede, çoğu kişi bir programı her başlattığında eylemi tekrarlamaktan hoşlanmaz. Windows’u bir programı ekranı kaplamış modda açmaya zorlamak için aşağıdaki her iki bölümdeki adımları izleyin.

Aşağıdaki adımlar yalnızca bir Windows program kısayolu için çalışır. Kısayol olmayan bir simge için çalışmaz.

Özellikler menüsüne erişme

Programları ekranı kaplamış şekilde açmaya zorlamadan önce, o programın Özellikler penceresine erişmeniz gerekir. Bu işlem, kısayol simgesinin bulunduğu yere göre biraz değişir.

Masaüstü kısayol simgesi: Kısayol simgesine sağ tıklayın ve beliren açılır menüden Özellikler‘i seçin.

Özellikler sekmesinde Çalıştır bölümünde Tam Ekran modunu seçin.

Program hala maksimize edilmiş olarak açılmıyor

Çalıştır ayarını ekranı kaplamış olarak değiştirmek işe yaramazsa, programın ekranı kaplamış olarak açılmasını sağlamak için aşağıdaki seçenekleri deneyin.

Kısayol özelliklerinde Çalıştır seçeneğinin “Tam Ekran” olarak değiştirilmesine rağmen, bazı program pencereleri ekranı kaplamış olarak açılmıyor. Bir programın geliştirilme şekli bu soruna neden olabilir ve genellikle bu davranışı değiştirmenin bir yolu yoktur.

Programı açın, sağ üst köşedeki kare simgeye tıklayarak pencereyi büyütün ve ardından programı kapatın. Büyütülmüş olarak açılıp açılmadığını görmek için programı yeniden açın.

Programı açın, sağ üst köşedeki kare simgesine tıklayarak pencereyi büyütün. Ardından Ctrl tuşunu basılı tutun ve programı kapatın. Büyütülmüş olarak açılıp açılmadığını görmek için programı yeniden açın.

Virüsler bazen programların maksimum olarak açılmaması da dahil olmak üzere doğru şekilde açılmasıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Bulunanları kaldırmak için bir virüs taraması çalıştırın.

Yorum yap