Windows 11

Windows 11 Nasıl Kurulur (Sızan Derleme): Uygulamalı Deneyim

Yakın zamanda, bir Windows 11 yapısı “sızdırıldı” ve sosyal medya, kullanıcı arayüzünün ne kadar iyi göründüğüne dair ekran görüntüleri ile doldu. Bu yazıda, Windows 11’in nasıl kurulacağına, yeniliklere ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan son sürümde neler beklenebileceğine bakalım.

Microsoft’un Windows 10’un iyi bir şarap gibi yaşlanan Windows’un son sürümü olacağı açıklaması. Windows 11 ilk olarak Microsoft, resmi Windows web sitesinde Windows 10 desteğinin 2025’te sona ereceğini söylediğinde görüşmelere başladı.

Windows 11 Sızan Yapı Burada

İlk olarak, bu “sızıntının” kasıtlı olduğunu ve Microsoft’un bir sonraki büyük sürümde daha fazla heyecan yaratmasının bir yolu olduğunu düşünüyoruz. Sızıntıdan otuz dakika sonra Microsoft’un resmi Windows Twitter hesabı bunu tweetledi.

Windows 11 ile Uygulamalı: Çok Sayıda Kullanıcı Arayüzü Değişikliği

Windows 11’deki en büyük değişikliklerden biri kullanıcı arayüzüdür. Yeni kullanıcı arayüzü, Windows’un daha modern ve son derece parlak görünmesini sağlıyor. Görev çubuğu öğeleri artık varsayılan olarak görev çubuğunun ortasında bulunur.

Kurulum ve kurulum ekranları daha güzel, modern görünümlü ve kesinlikle Cortana’nın sizi gevezelik edip rahatsız edeceği Windows 10 kurulumunun üzerinde bir çentik.

Başlat menüsü “sabitlenmiş uygulamaları” gösterir ve aşağıdaki önerilen bölüm çoğunlukla açtığınız iş uygulamalarını ve dosyaları gösterir. Yüklü uygulamaların listesini açmak için Başlat menüsünün sağ üst köşesindeki “Tüm Uygulamalar” düğmesini tıklamanız gerekir.

Uygulama penceresi köşeleri yuvarlatılmıştır, bu da genel görünümü daha da iyi hale getirir. Ek olarak, yeni ek kontroller, bir uygulama penceresini önceden tanımlanmış bir konuma ayarlamanıza olanak tanır.

Windows 11 Nasıl Kurulur

Fark edeceğiniz başka bir şey de, görev çubuğunda henüz tamamlanmamış olan yeni bir “Widget’lar” simgesidir. Hava durumunu, trend haberlerini, borsayı vb. gösterir. Karanlık mod da harika görünüyor, ancak ne yazık ki Windows etkinleştirilmedi, bu yüzden onu çalışırken gösteremiyoruz.

Windows 11 Nasıl Kurulur

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 11’i temiz yüklemenizi ve Windows 10’u yarı pişmiş bir sürüm olduğu için değiştirmenizi önermeyiz. Sızan yapı kararsız olabilir ve bir şeyler ters giderse önemli verilerinizi silebilir.

Ancak VirtualBox kullanarak olduğu gibi bir Virtual Machine üzerine kurarak deneyebilirsiniz. VirtualBox’ı nasıl indireceğiniz ve Windows 11’i Windows veya Linux’a nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Web’de bulunan resmi olmayan Windows 11 ISO derlemesine birden çok bağlantı vardır. Bunları indirmenizi ve birincil bilgisayarınıza yüklemenizi önermeyiz. Bu yüzden dikkatli ilerleyin. Microsoft, Windows 11’de resmi sürümünü yayınladıktan sonra bu makaleyi de güncelleyeceğiz.

VirtualBox’ı indirmek için resmi VirtualBox indirme sayfasına gidin, Windows için .exe dosyasını indirin. Linux kullanıyorsanız, VirtualBox’ı Linux’a kurmak için bu makaleye başvurabilirsiniz.

Yüklemek için indirilen dosyaya çift tıklayın. Yüklendikten sonra uygulamayı açın.

Şimdi, üstteki “Yeni” simgesine tıklayın. Sanal Makineye bir Ad ekleyin, Windows olarak türü ve Windows 10 (64-bit) olarak sürümü seçin. Ardından İleri’ye tıklayın.

En az 4 GB bellek ayırın ve İleri’ye tıklayın.

“Şimdi sanal bir sabit disk oluştur” seçeneğini işaretleyin ve Oluştur’a tıklayın.

VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini işaretleyin ve İleri’ye tıklayın.

Dinamik olarak ayrılmış seçeneğini işaretleyin ve İleri’ye tıklayın.

VM için en az 35 GB sabit disk alanı ayırın ve son olarak Oluştur’a tıklayın.

VM oluşturulduktan sonra, bunun gibi bir şey göreceksiniz. Yeni oluşturduğunuz VM’yi seçin ve yeşil oklu Başlat simgesine tıklayın.

Sorulduğunda, az önce indirdiğiniz ISO’yu seçin ve Tamam’a tıklayın.

Yükleme işlemini gerçekleştirin ve tamamlandıktan sonra Windows 11’in keyfini çıkarın!

Windows 11’i bu şekilde yükleyebilirsiniz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Microsoft’un doğru yolda olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Yorum yap