Windows 11

Windows 11 – TPM Nedir? Bilgisayarınızı Kontrol Edin

Windows 11: Yeni TPM gereksinimleri, ne anlama geldikleri, TPM sürümünüzü nasıl kontrol edebileceğiniz ve daha fazlası hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Microsoft, Windows 10’un gereksinimlerine ve işletim sisteminin önceki yinelemelerine kıyasla, Windows 11 için sistem gereksinimlerini biraz artırdı. Yeni işletim sistemi güncellemesi, 1 GHz işlemci ve en az 4 GB RAM gibi donanım özellikleri gerektirecek, ancak bu kadar değil. Windows 11 ayrıca belirli TPM gereksinimleri gerektirecektir.

TPM hakkında bilmeniz gereken her şey ve TPM sürümünüzün Windows 11’i çalıştırmaya devam edip etmediğini nasıl kontrol edeceğinizi burada bulabilirsiniz.

TPM nedir?

TPM (Güven Platformu Modülü), güvenli bir şifreleme işlemcisi için uluslararası bir standarttır. Bu, cihazda şifrelenmiş bilgileri depolamak için kullanılan fiziksel bir donanım yongası aracılığıyla yapılırken aynı zamanda güvenli bir önyükleme ortamı sağlar.

Bu, BitLocker Sürücü Şifrelemesi, Windows Hello PIN’leri ve biyometri ve PC donanımı kurcalamaya karşı koruma gibi özelliklere izin verir.

Microsoft, Windows 11 çalıştıran bilgisayarların en az TPM 1.2’ye sahip olması gerektiğini söyledi. Ancak, önerilen minimum değer TPM 2.0’dır. TPM 2.0, 2015 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, çoğu modern makinenin etkinleştirilmiş olarak gelmesi gerekiyordu.

Ancak, bazı oyun bilgisayarları ve eski makineler de dahil olmak üzere, durum her zaman böyle olmayabilir. Özellikle oyun makineleri, BIOS ayarlarına girmenize ve güvenli önyüklemeyi ve Intel Platform Trust Teknolojisini (PTT) etkinleştirmenize izin verir. Ancak bundan önce TPM sürümünüzün ne olduğunu bilmeniz gerekir.

TPM sürümünüzü nasıl kontrol edebilirsiniz?

TPM’nizi kontrol etmek gerçekten çok kolay. Kullanıcılar, Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R‘ye basabilir.

Daha sonra ters virgül olmadan ‘tpm.msc’ yazıp enter tuşuna basabilirler. Özellik etkinleştirilirse sonraki ekran olan TPM Yönetim ekranı açılır ve size diğer ayrıntıları gösterir. TPM mevcut veya etkin değilse, aynısını bir mesajda göreceksiniz.

BIOS ayarları aracılığıyla TPM’yi etkinleştirme

TPM yönetim ekranını göstermeyen oldukça yeni bir makineniz varsa, muhtemelen makineniz TPM’yi destekliyor, ancak henüz etkinleştirilmedi. Bu, kendi topladığınız bir PC’niz varsa daha da olasıdır.

Aynısını etkinleştirmek için BIOS ayarlarına girmeniz ve TPM ayarını aramanız gerekir.

Anakartınızın markasına ve markasına bağlı olarak, BIOS ayarlarınız büyük ölçüde farklılık gösterebilir ancak genellikle bir yerde ‘Gelişmiş‘ sekmesi altında bulunan TPM veya PTT (Platform Trust Technology) yazan bir seçenek arayın.

Etkinleştirildiğinde, Windows 11’e uygun olduğunuzdan emin olmak için TPM sürümünüzü tekrar kontrol edebilirsiniz.

Yorum yap