Windows 11

Windows 11’de Yeni Snap Assist Kontrolleri Nasıl Kullanılır?

Windows 11'de Yeni Snap Assist Kontrolleri Nasıl Kullanılır?

Pencere yakalama, Windows 7’nin piyasaya sürülmesinden bu yana zaten bir şey. Bu, makinemde günlük olarak kullandığım özelliklerden biri.

Yakın zamanda sızdırılan Windows 11 derlemesi, Snap Assist özelliği için yeni bir ufuk açtı. Bu makale, Windows 11’deki yeni yakalama özelliğiyle ilgili uygulamalı deneyimimden bahsedecek.

Windows 11’de Yeni Snap Assist Deneyimi

Mevcut Windows’tan bahsetmişken, pencereleri yan yana veya masaüstü pencerenizin köşelerine yapıştırabilirsiniz. Örneğin, bir uygulama penceresinin başlık çubuğunu tutup ekranınızın sağ veya sol kenarına sıkıştırarak ekranı ikiye bölerek bunu yapabilirsiniz.

Artık Windows 11’de Microsoft, pencereleri yakalarken kullanabileceğiniz daha fazla seçenek ekledi. Örneğin, köşelerdeki dört uygulamaya ek olarak, artık ekranınızı farklı şekillerde 3 parçaya bölebilirsiniz. Daha önce, bu başarı sadece manuel olarak mümkündü ve çok zaman aldı. Şimdi, sadece birkaç tıklama meselesi.

Windows 11'de Yeni Snap Assist Deneyimi

Örneğin, masaüstünüzde %50 gayrimenkulü kapsayan 1 uygulama ve her birinin %25’ini kapsayan iki uygulama daha olabilir. Veya her birinin %33’ünü kapsayan 3 uygulamanız olabilir.

Snap Assist’in favori uygulamalarınızı buna göre düzenlemesi için toplamda altı farklı yapılandırma vardır. Tabii ki, eski yapıştırmak için sürükle seçeneği hala çalışıyor ve Microsoft buna yeni bir animasyon ekledi.

Yeni Windows 11 Snap özelliği nasıl kullanılır?

Yeni Windows 11 Snap özelliği nasıl kullanılır?

Snap seçeneklerine erişmek için, farenizi bir uygulama penceresinin ekranı kapla düğmesinin üzerine getirdiğinizde mevcut farklı seçenekleri göreceksiniz. Bundan sonra, yakalama deneyiminizi özelleştirmek için istediğiniz şekle tıklayın.

Snap seçeneği cihazınızda görünmüyorsa veya özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, bir kayıt defteri girdisini ayarlamanız gerekir. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın ve aşağıdaki konuma gidin:

Şimdi, EnableSnapAssistFlyout için DWORD değerini sağ tıklayarak > Değiştir’i düzenleyin. Burada, özelliği devre dışı bırakmak için değeri 0 ve etkinleştirmek için 1 olarak ayarlayın. Son olarak, değişiklikleri uygulamak için makinenizi yeniden başlatın.

EnableSnapAssistFlyout kayıt defterinde yoksa, bunu Düzen > Yeni > D-Word 32-bit’ten oluşturabilirsiniz.

Bu, Windows 11’deki yeni Snap Assist özelliğiydi. Daha fazlasının olup olmadığını görmek için resmi sürümü bekleyelim. O zamana kadar ayrıntılı Windows 11 kapsamımıza başvurabilir ve kendinizi güncel tutabilirsiniz.

Yorum yap