WPF Form Örnekleri

WPF Form DocumentViewer Kullanımı

Bu yazımızda WPF Form üzerinde  Word dosyasının XPS formatına çevirilerek  DocumentViewer kontrolü içinde görüntülenmesini sağlayan bir örnek gerçekleştireceğiz. Yazının sonunda indirme linkinden projeyi indirebilirsiniz.  Boş bir WPF Form oluşturarak projemizi oluşturmaya başlayalım.

WPF Formumuza aşağıdaki şekilde 1 adet DocumentViewer, 1 adet TextBox ve 1 adet Button ekleyelim.

Xaml kodları aşağıdaki gibi olacaktır.

Şimdi de gerekli olan Referansları projemize ekleyeceğiz.

Add-Reference tıklayarak ReachFramework ve

Microsoft.Word.16.0 Object Library referanslarını projemize dahil ediyoruz.

Şimdi kodlarımıza geçelim. Aşağıdaki kütüphaneleri projemize ekleyerek başlayacağız.

Bu işlemden sonra ConvertWordDocToXPSDoc isimli metodumuzla word dosyasını Xps formatına dönüştürecek kodları oluşturacağız.

Son olarak Browse butonu için OpenFileDialog ile dosya seçimini yapma ve DocumentViewer içinde görüntüleme işlemini gerçekleştiren kodları oluşturalım.

 
Kodlarımızın tamamı ve ekran görüntüleri aşağıdaki gibi olacaktır.

Projeyi İNDİR

3 Yorum

  • Merhaba bir sorum var Wpf ile web üzerindeki bir veri tabanına bağlanabilir miyiz. Mesal php ile nasıl veri tabanına bağlanıp veri çekiyorsak Wpf ile de yapmak istiyorum yapılabilir mi yapılırsa nasıl oluyor bunu soruyorum.

    • MSsql server bağlantısı ile sunucudaki veritabanına bağlanıp işlem yapman mümkün. Sql server kullanıcı adı şifre ve port bilgileri ile veritabanı tablolarına uzaktan erişmek mümkün .

      • Cevap için teşekkürler. Bu konu ile ilgili küçük bir konu anlatımı yaparsanız çok sevinirim. Benim gibi bu konuyu bilmeyen diğer kişilerde yararlanabilirler. Kolay gelsin.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et