Teknoloji

Global Better Ads Standartları Nedir

 

Bir çok adsense sahibinin paneline aşağıdaki bildirim düştü ve global better ads standartları nedir diye aramaya başladı. 9 temmuzdan sonra Chrome tarayıcılarda reklam gösterimleri ile ilgili güncellemeler mi yapılacak?.  Better ads standartları nedir? Adsense reklamları veren kullanıcılar yapması gerekenler, yasaklı reklamlar vb konuların tamamı bu yazıda açıklandı.

Google bugün, Chrome’un reklam engelleyicisinin 9 Temmuz 2019’da başlayarak dünya genelinde genişletileceğini duyurdu. Geçen yılın ilk reklam engelleyici dağıtımında olduğu gibi, tarih belirli bir Chrome sürümüne bağlı değil. Chrome 76’ın şu anda 30 Mayıs’ta gelmesi planlanıyor ve Chrome 77’nin 25 Temmuz’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu, Google’ın tarayıcısının reklam engelleyici sunucu tarafının kapsamını genişleteceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl Google, endüstrinin tüketiciler için reklamları nasıl iyileştirmesi gerektiğine dair özel standartlar sunan bir grup olan Better Ads(Daha İyi Reklamlar) Koalisyonu’na katıldı. Chrome, Şubat ayında, koalisyon tarafından tanımlandığı şekilde, uyumlu olmayan reklamlar gösteren web sitelerinde (Google’ın sahip olduğu veya hizmet verdiği reklamlar dahil) reklamları engellemeye başladı. Bir Chrome kullanıcısı bir sayfaya gittiğinde, tarayıcının reklam filtresi o sayfanın Daha İyi Reklam Standartları’nı kullanan bir siteye ait olup olmadığını kontrol eder. Öyleyse, sayfadaki ağ istekleri, bilinen reklamlarla ilişkili URL kalıplarının bir listesine göre kontrol edilir ve tüm reklamlar sayfada görünmesini engeller.

Daha İyi Reklamlar Koalisyonu bu hafta, tüm ülkeleri kapsayacak şekilde Daha İyi Reklam Standartlarını Kuzey Amerika ve Avrupa dışında genişlettiğini duyurduğundan, Google da aynı şeyi yapıyor. Chrome, altı ay içinde, art arda “yıkıcı reklamlar” görüntüleyen herhangi bir ülkedeki sitelerde tüm reklamları göstermeyi durduracak.

 

Şimdiye kadarki sonuçlar

Masaüstünde, koalisyonun yasakladığı dört tür reklam vardır:

 • pop-up reklamlar,
 • sesli video reklamlar,
 • geri sayımlı ilk reklamlar
 • büyük yapışkan reklamlar.

Mobil cihazlarda, sekiz tür yasaklı reklam vardır:

 • pop-up reklamlar,
 • prestijli reklamlar,
 • yüzde 30’dan daha yüksek reklam yoğunluğu,
 • yanıp sönen animasyonlu reklamlar,
 • sesli video oynatma,
 • geri sayımlı ilk reklamlar,
 • tam ekran kaydırma reklamları
 • büyük yapışkan reklamlar

Bugün Google, Chrome’un ABD, Kanada ve Avrupa’daki reklam engelleyici için erken sonuçlarını da paylaştı. 1 Ocak 2019’dan itibaren, bir zamanlar uyumlu olmayan tüm yayıncıların üçte ikisi şimdi iyi durumda ve Google’ın incelediği milyonlarca sitenin yüzde 1’inden azı reklamlarını filtrelemiş durumda.

Bir site sahibiyseniz veya yöneticiyseniz, sitenizde düzeltilmesi veya kaldırılması gereken kötü niyetli deneyimler içerip içermediğini kontrol etmek için Google Search Console’un Kötüye Kullanım Deneyimleri Raporu‘nu kullanın. Herhangi bir sorun bulunursa, Chrome sitenizdeki reklamları engellemeye başlamadan önce bunları düzeltmek için 30 gününüz olacak. Bugünden itibaren, Kuzey Amerika ve Avrupa dışındaki yayıncılar da bu aracı kullanabilir. Kötü niyetli Deneyimler Raporu, sitenizdeki izinsiz reklam deneyimlerini gösterir, mevcut durumlarını paylaşır (başarılı veya başarısız) ve olağanüstü sorunları çözmenize veya bir incelemeye itiraz etmenize izin verir.

Seçici reklam engelleme

 

Google, sürekli olarak Chrome’un reklamları engellemek zorunda kalmayacağını tercih edeceğini söyledi. Asıl amacı, web’deki genel deneyimi geliştirmek. Gerçekten de, şirket Chrome’un reklam engelleyicisini yalnızca kötü niyetli deneyimlerle mücadele etmek için kullandı – yalnızca reklamları değil. Araç, kötü siteleri cezalandırmanın bir reklam engelleyiciden çok bir yoludur.

Google, geçmişte reklam engelleyicilerin ücretsiz içerik oluşturan yayıncılara (VentureBeat gibi) zarar verdiğini belirtti. Chrome’un reklam engelleyicisi bu nedenle tüm reklamları iki nedenden ötürü engellemez. İlk olarak, Alfabe’nin gelir akışını tamamen engeller. İkincisi, Google, web’in birkaç para kazanma aracından birine zarar vermek istememektedir.

Chrome’un yerleşik reklam engelleyicisi, bir gün tüm reklamları doğrudan engelleyen diğer üçüncü taraf reklam engelleyicilerinin kullanımını azaltabilir. Ancak en azından şu anda, Google reklam engelleyicilerini bozacak hiçbir şey yapmıyor.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin