Teknoloji

E-postada Gizli Kopya (BCC) Özelliğini Kullanma

E-posta Adresi Gizliliğini Koruma

Güvenlik ve gizlilik nedenleriyle, çok sayıda kişiye e-posta iletisi gönderirken Blind Carbon Copy (Kör Karbon Kopya – BCC) özelliğini kullanmak en iyisidir. E-posta adreslerini bir mesajın Gizli alanına yerleştirdiğinizde, bu adresler e-postanın alıcıları tarafından görülmez. Tersine, Kime alanına veya Bilgi alanına yerleştirdiğiniz tüm e-posta adresleri, mesajı alan herkes tarafından görülebilir.

E-postada Gizli Kopya (BCC) Özelliğini Kullanma
E-postada Gizli Kopya (BCC) Özelliğini Kullanma

BCC Kullanmanın Yararları

Büyük bir insan grubuna e-posta iletisi göndermek için Gizli alanını kullanmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantajı vardır:

  • E-posta adreslerinin gizliliği orijinal mesajda korunur. Alıcılar mesajı alacak ancak Gizli alanında listelenen adresleri göremeyecektir.
  • Bir e-posta iletildiğinde, Kime ve Bilgi alanlarındaki herkesin adresleri de mesajla birlikte iletilir. BCC alanına girilen adresler iletilmez.
  • Kime veya Bilgi alanına geniş bir alıcı listesi yerleştirdiyseniz, yanıtı hepsi alacaktır. Alıcıları Gizli alanına yerleştirerek, Tümünü Yanıtla özelliğini kullanan herhangi birinden gereksiz yanıt almalarına karşı onları korumaya yardımcı olabilirsiniz.
  • Birçok virüs ve istenmeyen e-posta programı artık e-posta adresleri için posta dosyalarını ve adres defterlerini tarayabilmektedir. BCC alanını kullanmak istenmeyen e-posta önleme önlemi görevi görür. Alıcıların başka bir alıcının virüs bulaşmış bilgisayarından spam ileti veya virüs alma olasılığını azaltır.

BCC Alıcıları Belirleme

Aşağıdaki görselde GMAIL ile eposta gönderirken BCC özelliğini kullanmak için gerekli olan adımı göreceksiniz.

Mail'de BCC Kullanımı
Mail’de BCC Kullanımı

BCC kısmına aşağıdaki gibi gizli kopyayı göndereceğiniz kişiyi yazarak işlemi tamamlayınız.

Gmail ile BCC gönderme
Gmail ile BCC gönderme

Yorum yap