Teknoloji Windows 10

Bilgisayarın Kaç Bit Olduğunu Öğrenme

Bilgisayarın kaç bit olduğunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz. Windows sistemlerde bilgisayarın kaç bit olduğunu öğrenmenin birden fazla yolu mevcuttur. Bu yazıda en sık kullanılan yöntemlerden bir kaç tanesini göstereceğim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim eski(32Bit) sistemlerde  bilgisayarda 32bit olarak yazmaz. 32bit yerine x86 teknolojisi olarak ifade edilir.
32bit bilgisayarlar x86,
64bit bilgisayarlar x64 olarak ifade edilmektedir.

Örneğin Windows 7 bir bilgisayarda x86 olarak yazılan bir teknoloji 32bit işlemciye sahip olduğu anlamına gelir.

Bilgisayarın Kaç Bit Olduğunu Öğrenme

1.Yöntem: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 tüm sistemlerde bilgisayarın kaç bit olduğunu öğrenmek için Bilgisayarım üzerinde sağ tıklayıp / Özellikler bağlantısına tıklayın. Açılan pencereden bilgisayarınızın sistem türü ile işlemci, ram gibi bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Açılan bölümde x64 yazıyorsa 64bit, x86 yazıyorsa 32bit bilgisayara sahip olduğunuz anlamına gelir.

 

2.Yöntem:  Sistem Bilgisi yazıp yada Komut İsteminden(CMD) msinfo32 yazıp enter tuşuna basın. Açılan sistem bilgisi panelinden bilgisayarınızın tüm özelliklerine ulaşabilirsiniz. Sistem türü sekmesinden sisteminizin 64bit yada 32bit olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

3.Yöntem: Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım windows 10 sorusunun cevabı olarak.
 Windows 10 bilgisayarlarda Windows Özellikleri yada  Bilgisayarınız Hakkında  araması yapıp açılan pencereden bilgisayar özelliklerine ulaşarak yine sistemin kaç bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda windows bilgisayarınızın kaç bit olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz bir kaç tane yol gösterilmiştir.

Yorum yap