Teknoloji

Cep Telefonlarında Bulunan Sensörler

Bir telefondaki sensör, telefonun çip tarafından hissedilebilen mesafe, ışık, sıcaklık, parlaklık ve basınç gibi bileşenlerini ifade eder. Bu sensörler gittikçe küçülüyor, performansları güçleniyor ve tüm elektronik bileşenler gibi maliyetleri giderek düşüyor.

Cep telefonu sensörü nedir?

Bir telefondaki sensör, telefonun çip tarafından hissedilebilen mesafe, ışık, sıcaklık, parlaklık ve basınç gibi bileşenlerini ifade eder. Bu sensörler gittikçe küçülüyor, performansları güçleniyor ve tüm elektronik bileşenler gibi maliyetleri giderek düşüyor.

Cep telefonunun program yazılımı, çok sayıda uygulama geliştirmek için sensörler tarafından elde edilen çeşitli verileri analiz eder ve hesaplar. Günümüzün cep telefonları sosyal ağları, finansal işlemleri, spor takibini, eğlenceyi ve öğrenmeyi son derece kullanışlı hale getirdi.

Akıllı telefonlarda hangi sensörler var?

Sensör geçmişte her zaman fiziksel ölçüm için bir teknoloji olmuşsa, şimdi ölçüm sonuçlarını uygulama tarafından kullanılabilen veya ayrı olarak çıkarılabilen veri bilgilerine dönüştürme yeteneğine sahiptir. Sensör teknolojisi de dahil olmak üzere akıllı telefon teknolojisinin şu anda gelişme hızı şaşırtıcı. Cep telefonu sensörleri, yaşam tarzımızı derinden değiştirme potansiyeline sahiptir.

Bir akıllı telefondaki gömülü sensörlerin türü ve sayısı genellikle telefonun modeline göre belirlenir. Tüm sensörlerin hareketle bağlantılı olduğunu söylemeye gerek yok. Aşağıdakiler, yaygın cep telefonu sensörlerinin örnekleridir:

İvmeölçer

Cep Telefonunda Bulunan Sensörler
Cep Telefonunda Bulunan Sensörler

Hızlanma sensörü ve yerçekimi sensörü kavramları benzer olsa da, aynı değildir. Çoklu boyutlar, hızlanma sensörü tarafından algılanan x, y ve z’nin üç yönündeki hızlanma değerlerini ifade eder. Öncelikle çeşitli ani hızlanma ve yavaşlama türlerini ölçer. Örneğin cep telefonunun hızını ve yönünü ölçün. Kullanıcı telefonu tuttuğunda, yukarı ve aşağı sallanarak hızlanmanın kaydedilmesine ve yön değişikliğinin algılanmasına olanak tanır. Adımların sayısı, ileri geri değişikliklerin sayısı sayılarak hesaplanabilir. Hızlanma sensörü, oyundaki benzersiz komutları tetiklemek için kullanılabilir. Bu sensör aynı zamanda melodileri sallamak ve sessizi açıp kapatmak gibi çeşitli günlük uygulamalarda da kullanılır.

Hızlanma sensörü çok az güç tüketir ancak doğruluğu düşüktür. En çok adımları saymak ve telefonun hangi yöne baktığını belirlemek için kullanıldığı cep telefonlarında görülür.

G sensörü

Bunu başarmak için piezoelektrik etki kullanıldı. Yatay yön, iki ortogonal yönde oluşturulan voltaj kullanılarak hesaplanır ve piezoelektrik levha ile entegre yerçekimi sensörü içinde bir ağırlık vardır. Bir cep telefonunda yatay ve dikey ekran yönleri arasında geçiş yapmak için kullanılabilir.

Denge topları ve yarış oyunları gibi bazı oyunlarda, daha zengin etkileşimli kontrol elde etmek için yerçekimi sensörleri kullanılabilir.

Ortam Işığı Sensörü

Işık sensörü bir akıllı telefonun gözbebeklerine benziyor. Farklı bir ışık durumunda, insan gözü göze giren ışık miktarını değiştirebilir. Işık sensörü, telefonun ortam ışığının yoğunluğunu algılamasına ve ekran parlaklığını buna göre değiştirmesine olanak tanır. Ekran tipik olarak bir akıllı telefonun en çok güç tüketen bileşeni olduğundan, ekran parlaklığını düzenlemeye yardımcı olacak bir ışık sensörü kullanmak pil ömrünü daha da uzatabilir. Işık sensörü, telefonun cepte olup olmadığını belirlemek için diğer sensörlerle birlikte kullanılabilir ve yanlışlıkla dokunmayı önler.

Yakınlık sensörü

Kızılötesi LED ışığından ve kızılötesi radyasyonu algılayan bir ışık dedektöründen oluşur. Yakınlık sensörü, cep telefonunun kulaklığının yanında bulunur. Telefon kulağa yakın olduğunda, sistem kullanıcının telefonda olduğunu algılar ve yanlış kullanım nedeniyle kullanıcının aramaya müdahale etmesini önlemek için ekranı kapatır. Kızılötesi LED lamba tarafından yayılan görünmez kızılötesi ışık, çevredeki nesneler tarafından yansıtıldıktan sonra kızılötesi radyasyon ışık dedektörü tarafından algılanır, mesafe sensörünün çalışma şekli bu şekildedir. Çoğu durumda, mesafe sensörü ışık sensörü ile birlikte kullanılır.

Manyetizma Sensörü

Manyetik alan sensörü, düzlemsel manyetik alanı manyetodirenç ile ölçerek manyetik alanın gücünü ve yönünü tespit eder. Cep telefonu kullanıcılarının doğru konumlandırma elde etmelerine yardımcı olmak için yaygın olarak pusula veya harita navigasyonunda kullanılır.

Cep telefonunun x, y ve z yönlerindeki manyetik alan yoğunluğu, manyetik alan sensörü kullanılarak belirlenebilir. Cep telefonunuz, yalnızca bir yöndeki değer sıfır olmayana kadar döndürürseniz, güneyi gösterecektir. Bu sensörden gelen veriler, cep telefonlarındaki birçok pusula uygulaması tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda, üç yöndeki çeşitli manyetik alan kuvvetlerine dayanarak, cep telefonunun üç boyutlu uzayda tam oryantasyonu hesaplanabilir.

Jiroskop

Jiroskop, bir veya daha fazla eksen boyunca hareketin açısal hızını ölçebilen bir cihazdır ve MEMS ivmeölçerlerinin (ivmeölçerler) mükemmel bir tamamlayıcısıdır. Aslında, sistem tasarımcıları ivmeölçer ve jiroskop sensörlerini birleştirerek, tüm hareketi 3B uzayda izleyebilir ve yakalayabilir, bu da son kullanıcılara daha gerçekçi bir kullanıcı deneyimi, hassas navigasyon sistemi ve diğer özellikler sunar. Jiroskopun rolü, cep telefonunun “sallama ve sallama” işlevinden (örneğin, telefonu sallayarak kura çekebilirsiniz…), somatosensoriyel teknolojiden ve VR görüş açısının ayarlanması ve algılanmasından etkilenir.

Bazı tespit oyunları, bir jiroskop sensörünün kullanılmasını gerektirir. Mobil oyunların etkileşimi, bu sensörün bir sonucu olarak devrim niteliğinde bir değişim geçirdi. Kullanıcı, oyuna geri bildirim sağlamak için çok yönlü vücut hareketi ve basit bir düğme kombinasyonunu kullanır.

Altı yöndeki yer değiştirme değişikliklerini ölçebilen üç eksenli bir jiroskop, genellikle bir cep telefonunun tipik kurulumudur. Üç eksenli jiroskop, mevcut cep telefonunun x’deki açısal ivmesini ölçerek dönme yönünü belirleyebilir, y ve z boyutları. Açısal ivmenin değişimi, telefonu çevirme ve telefona cevap verme gibi bazı işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

GPS konum sensörü

Dünyanın yörüngesinde kesin bir yörüngede dönen 24 GPS uydusu vardır. Konum koordinatlarını ve zaman damgalarını tüm dünyaya sürekli olarak yayınlayacaklar. Cep telefonundaki GPS modülü, uydunun iletim koordinatının zaman damgası ile alım zamanı arasındaki zaman farkına dayalı olarak cep telefonu ve uydu arasındaki mesafeyi hesaplamak için uydunun anlık konumunu kullanır (şimdiye kadarki toplam saniye sayısı) ). Navigasyon, konum, hız ölçümü ve mesafe ölçümü için kullanılabilir.

GPS modülünün birincil rolü, kullanıcının uyduyu bulmasına yardımcı olmak için anten aracılığıyla uydu koordinat bilgilerini almaktır. 4G ağlarının yaygın olarak benimsenmesiyle birlikte, GPS, uzaktan konum izlemeyi etkinleştirmek için akıllı donanımlarla işbirliği yapmak veya bir cihazın yerini kaybettikten sonra bir cihazın yerini bulmak gibi daha fazla bağlamda kullanılmaktadır.

Parmak izi sensörü

Kapasitif parmak izi sensörleri şu anda en yaygın olanıdır, ancak ultrasonik parmak izi sensörleri popülerlik kazanmaktadır. Parmak, kapasitif parmak izi sensörünün bir kutbu olarak işlev görürken, silikon çip dizisi diğer kutup olarak hizmet eder. İnsan vücudunun mikro elektrik alanı ile kapasitans sensörü arasında üretilen mikro akım kullanılır ve parmak izinin zirveleri ve vadileri, parmak izinin zirveleri ve vadileri ile sensör arasındadır. Kapasitans yükseklik farkı, parmak izi desenini açıklamak için mesafeden oluşur.

Ultrasonik parmak izi sensörü, optik parmak izi sensörü ile aynı prensipte çalışır ancak ter veya yağdan etkilenmez ve parmak izlerini daha hızlı tanır. Cep telefonlarında kilidini açmak, şifrelemek, ödeme yapmak vb. için kullanılabilir. Gizliliği koruma etkisini elde etmek için kullanıcı parmak izlerini otomatik olarak toplayabildiğinden, genellikle bir güvenlik önlemi olarak kullanılır.

Hall Sensörü

Hall manyetoelektrik etkisi, Hall sensörünün çalışma prensibidir. Manyetik alandaki bir iletkenden akım geçtiğinde, manyetik alan iletkenin her iki ucunda iletkendeki elektronların hareket yönüne dik olan bir kuvvet oluşturur. Potansiyel bir ayrım yapın.

Telefonda bulunan Hall sensörünün temel amacı, kullanıcının akıllı deri kılıf (manyetik deri kılıf) kullanmasına olanak sağlamaktır. Deri çantanın tokası takıldıktan sonra, deri çantanın üzerinde kalan küçük pencerede aramaları cevaplamak veya okumak için küçük bir pencere arayüzü belirir. Mesaj kısa.

Barometre

İnce filmi transformatöre veya kondansatöre bağladığınızda, hava basıncı değiştiğinde direnç veya kapasitans değeri değişecek ve hava basıncı verilerini ölçmenize olanak sağlayacaktır. 10 metrelik bir yanlışlık olsa da irtifa belirlemek için GPS de kullanılabilir. GPS doğruluğunu artırmaya yardımcı olan bir hava basıncı sensörü ile donatılmışsa, hata yaklaşık 1 metreye kadar düzeltilebilir (Küresel Konumlandırma Sistemi)

Ayrıca, bazı dış uygulamalar hava basıncının ölçülmesini gerektirdiğinde, hava basıncı sensörlü cep telefonu faydalı olabilir. iOS sağlık uygulamasını kullanarak kaç kat çıktığınızı hesaplayabilirsiniz.

Kalp atış hızı sensörü

Parmağı yüksek parlaklıkta bir LED ışıkla aydınlatırken kalp kılcal damarlara kan pompaladığında parlaklık (kırmızı ışığın derinliği) periyodik olarak dalgalanır. Ardından, kamerayı kullanarak bu düzenli değişiklikleri yakalayın ve verileri, kalbin kasılma sıklığını ve dakikadaki kalp atış sayısını belirleyerek hesaplamak için telefona gönderin.

Kullanıcının parmağındaki kan damarlarının dakikadaki atım sayısı, kullanıcının kalp atış hızını belirlemek için kullanılır. Kalp atış hızı sensörlü giyilebilir cihazlar daha yaygın hale geliyor.

Kan oksijen sensörü

Kandaki hemoglobin ve oksijenli hemoglobinin kırmızı ışığa emilim oranı, tıpkı bir kalp atış hızı sensörü gibi farklıdır. Parmak, kızılötesi ve kırmızı LED’lerle aynı anda aydınlatılır ve kanın oksijen konsantrasyonunu belirlemek için yansıyan ışığın absorpsiyon spektrumları analiz edilir. Sporda ve sağlıkta kullanımları vardır.

UV sensörü

UV ışığı altında, bazı yarı iletkenlerin, metallerin veya metal komplekslerinin foto-emisyon eylemi çok sayıda elektron serbest bırakır. UV yoğunluğu, bu deşarj etkisini algılayarak ölçülebilir. En yaygın uygulamalar spor ve sağlık alanlarındadır. Ortamdaki radyasyon miktarını belirleyin.

Bugünlerde bu tür sensörleri kullanan çok fazla cep telefonu yok ve ölçümün kararlılığının daha fazla araştırılması gerekiyor.

Sıcaklık sensörü

Birçok akıllı telefon sıcaklık sensörleri içerir ve bazılarında çok sayıda sensör bulunur. Aradaki fark, rollerinin telefonun ve pilin iç sıcaklıklarını takip etmektir. Belirli bir bileşenin sıcaklığının çok yüksek olduğu tespit edilirse, telefona zarar vermemek için telefon kapanacaktır. Sıcaklık sensörü, diğer şeylerin yanı sıra, dış havadaki sıcaklık değişikliklerini ve ayrıca kullanıcının mevcut vücut sıcaklığını algılayabilir.

Aşağıda bahsedilen Hall sensörleri, kalp atış hızı sensörleri, kan oksijen sensörleri ve UV sensörleri daha yaygın olarak akıllı bilekliklerde veya ileri teknoloji cep telefonlarında bulunsa da, yukarıda bahsedilen yedi sensör türü modern akıllı telefonlarda yaygın olarak bulunur. orta.

Cep telefonu artık sadece bir iletişim cihazı değildir; çok amaçlı bir kişisel asistana dönüştü. İnsanlar cep telefonlarının her işlevi yapabilmesini isterler; en yaygın olarak kullanılan ve pratik işlevler ile daha az sıklıkla kullanılan ancak bazen faydalı işlevler dahil edilmelidir. Gelecekteki cep telefonlarının giderek daha fazla entegre olması mümkündür. Çok sayıda sensör var.

Ne kaydederler?

Bunları açıklamak zor. Elbette, telefonunuz çok çeşitli sensörler içerir. Hedefe bağlı olarak, farklı kişiler belirli bir sensörü açıp açmamaya karar verebilir.

Sensörün yalnızca bir donanım parçası olduğunu hatırlamak önemlidir; ancak cep telefonu üreticilerinin ve uygulama geliştiricilerinin bu sensörler tarafından alınan verileri nasıl ele aldığı dikkatimizi hak ediyor.

Son 12 ayda, bu tür sensörler tarafından toplanan ve tutulan veriler birçok soruna neden oldu. Örneğin çok sayıda hassas konum sensörü nerede olduğunuzu ortaya çıkarabilir. Bu veriler yalnızca konumunuzu bir haritaya koymakla kalmaz, aynı zamanda bir ivmeölçer kullanırsanız size bir yıl boyunca nerede olduğunuzu da söyleyebilir. Aynı şey pedometre yazılımı için de söylenebilir. Bazı cep telefonlarında yerleşik profesyonel hız sensörleri bulunurken, diğerleri gün içinde nerede olduğunuzu izlemek için diğer verileri kullanabilir.

Daha fazla teknoloji işletmesi ve Uygulama uygulamaları tüketicilere kişisel asistanlar gibi yazılımlar sağladıkça mikrofonların önemi giderek daha belirgin hale geliyor. Bu, konuşma tanıma, analiz ve kayıt teknolojilerinin ne dediğinizi anlayabileceği ve akıllı asistanların çok yönlülüğünü artıracağı anlamına gelir. Ancak birçok kişi, siz sesli arama özelliğini kullandıktan sonra Google’ın bu bilgileri sakladığından habersizdir. Bu sensörlerden gelen veriler toplandıktan sonra yazılım, ayarlarınızın kapsamlı bir analizini yaparak çeşitli uygulamaları ve hizmetleri açmanıza veya kapatmanıza ve ayrıca gerekli olduğuna inandığınız erişim ayrıcalıklarını iptal etmenize olanak tanır.

Pek çok kişi, elbette, yasadışı takip ve kayıtlara karşı çileden çıkıyor. Ancak, bu istemlere dikkat etmediğimiz için, Uygulama programlarının farkında olmadan belirli bir işleve erişim vermesine sık sık izin verdiğimizi kabul etmeliyiz.

Bu sensörler için endişelenmemize gerek var mı?

En acil endişe, cep telefonlarına daha fazla sensör entegre edildiğinden kendimizi gözlem altında bulabiliriz. Bu konuda endişelenmek gerçekten gerekli mi? Bu teknoloji işletmelerinin ve Uygulama programlarının kişisel gizliliğimizi gizlice kaydedip kaydetmediğine bakılmaksızın, kendi izinlerimize daha fazla dikkat etmeliyiz. İlk ve ilk olarak, Snowden’den farklı olarak, telefonu parçalayamayız veya pili çıkaramayız, çünkü belirli bilgiler kötü bir nedenden dolayı değil, yalnızca kâr veya reklam amacıyla toplanır. Kişisel bilgilerimiz çoğu zaman sadece maddi kazanç sağlamak amacıyla toplanmakta olup, cep telefonlarında toplanan bilgilerin büyük bir kısmı ticari amaçlıdır. Bazı işletmeler nereye gittiğimizi, nelerden hoşlandığımızı bilmek ister ve ardından bize özel olarak reklam verir. Bazı insanlar, bir kişinin gereksinimlerini bu şekilde yargılamaya yönelik bu pazarlama stratejisine alışırken, diğerleri öfkeli. Şirket, kişisel verileri toplama amacını ifşa etmedikçe ve verileri uygun şekilde saklamayı taahhüt etmedikçe, kişiler kendi özel koşullarına göre kişisel verilerinin toplanmasına izin verilip verilmeyeceğini belirleyecektir.

Elbette bu, sensör verilerinin yasa dışı amaçlarla kullanılma olasılığını dışlamaz. Gerçeği anladığımızda bazı şeyler için çok geçtir. Örneğin yakın tarihli bir araştırma, PIN numarasının hareket sensörü verilerinde okunabileceğini ve gizli bir tehlike oluşturduğunu buldu. Tıpkı kendi kredi kartlarımızla yaptığımız gibi, dolandırıcılığı önleme konusunda daha kat etmemiz gereken çok yol var. Bu tek seferlik bir durum değil. Bu nedenle cep telefonlarında bulunan farklı sensörler hakkında farkındalığı teşvik ediyoruz.

Yalnızca saygın kuruluşlara ve uygulamalara yetki verin; Sensör verilerinizi yakalayıp kaydetseler bile, güvenli ve emniyetlidir. Bir uygulamayı yüklediğimizde Android sisteminin artık bize bir izin listesi vermemesi (çünkü metnin çoğunu asla okumadığımız için), bunun yerine uygulamayı ilk kez kullandığımızda belirli bir işlevi onaylamak isteyip istemediğimizi sorması harika. .

Bir harita uygulaması konum bilgilerinizi arayabilir, ancak bir el feneri uygulaması konum bilgilerinizi aramaya çalışırsa dikkatli olmalısınız. Üçüncü taraf programın iddia ettiği işlevleri yerine getirip getirmediğini her zaman kontrol etmelisiniz. Kötü amaçlı yazılım tarafından yetkilendirmeye yetki vermek için kandırılmış olabilirsiniz.

Telefonunuzdaki bir uygulamanın hangi verilere erişeceğini de görebilirsiniz. Programların listesi ayarlar menüsünde bulunabilir ve daha önce herhangi bir şeyi yanlış yetkilendirmediğinizden emin olmak için madde madde arayabilirsiniz.

Bir şirketin kişisel bilgilerinize dayanarak bir şeyler yapmasına aldırmadığınızı ve endişelenmemeniz gerektiğini varsayalım. Gittikçe daha fazla biyosensör tarafından toplanan sağlık verileri gizli bir şekilde açık artırmaya çıkarılıyor ve yakında bu ikilemle karşı karşıya kalacağız. Kişisel verileri (nabız ve kalp atış hızı gibi) izlemek için sensörler kullandığımızda, uygulamaların kişisel bilgileri sızdırma riski cep telefonu şirketlerinden daha fazladır.

Artık herkesin, reklam ve pazarlama amaçları için restoranlara veya alışveriş merkezlerine satılan konum verileri üzerinde kontrol sahibi olup olmadığını düşünmesinin zamanı geldi. Ancak bu, buzdağının sadece görünen kısmı. Teknoloji daha akıllı hale geldikçe, küçüldükçe ve fiyatlar düşmeye devam ettikçe, kişisel gizlilik verilerinizin açığa çıkmasını önlemek daha zor hale gelecektir. Kişisel bilgilerinizin gerçekten toplanmasını istemiyorsanız, Yanlış ellere geçerseniz, yetkili programlarınıza her zaman dikkat etmeli ve kurulum programını yasal bir kaynaktan edinmelisiniz.

Bu yazıda cep telefonlarında hangi sensörler olabilir sorusuna cevap verip bu sensörlerin ne işe yaradıklarını açıkladık.

Yorum yap