Teknoloji

Cep Telefonu IMEI Numarasını Öğrenme

IMEI numaranızı iPhone, Android veya başka bir cihazda nasıl kontrol edersiniz?

Her cep telefonu, telefonunuzu tanımlayan bir Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) numarasına sahiptir. Telefonunuz çalınırsa, şebeke sağlayıcınızı arayabilir ve cihazı IMEI numarasını kullanarak kara listeye alabilirsiniz. Bu telefonu, SIM kartı değişse bile hırsızlık yapılamaz hale getirir.

Bir IMEI 15 basamak uzunluğunda olmalıdır. IMEI numarası ile  kaynak ülke, üretici ve model numarası gibi çeşitli bilgi parçalarını kontrol etmek mümkündür.  Dolayısıyla bir IMEI numarası Samsung, Iphone, Venus, Generel Mobile gibi cihazların hepsinde aynıdır.  IMEI numaranızı nasıl kontrol edeceğinize bakalım.

En Kolay IMEI Öğrenme Yolu

IMEI numarasını bulmak için telefonunuzun tuş takımında *#06# tuşlayın. Numara ekranda hemen görünecektir. (Her marka ve model telefonda geçerlidir)

Telefonun arama bölümünde *#06# tuşladığınızda IMEI / MEID numarası görüneceğinden, genellikle Arama veya Gönderme düğmesine basmanız gerekmez.

 

IPhone IMEI Öğrenme

Yukarıdaki IMEI numarası öğrenme yöntemine karşı ayrıca iphone kullanıcıları aşağıdaki yöntemleri kullanarak da IMEI numaralarını öğrenebilirler.

Yöntem 1: Telefon Üzerinden IMEI Öğrenme

https://support.apple.com/tr-tr/HT204073 adresinde belirtildiği gibi ipone modellerine göre şu şekilde bulunabilir.

iPhone XS,iPhone XS Max, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 (GSM modeli), iPhone 4s

 

iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5

 

 

Yöntem 2: iphone Ayarlar / Genel / Hakkında / IMEI Yaparak IMEI Öğrenme

Android IMEI Öğrenme

Android telefonlarda IMEI öğrenmek için telefonun bataryasının hemen arkasında bulunan bölümden öğrenilebilir. Ayrıca aşağıdaki gibi

 

Ayarlar / Sistem / Telefon Hakkında

yada

Ayarlar / Telefon Hakkında 

menüsünden Samsung, Huawei gibi Anrdoid cihazların IMEI adresleri öğrenilebilir.

 

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et