Teknoloji Windows 10

Chrome Otomatik Doldurma Ayarları

Hiç iletişim bilgilerinizi tekrar tekrar yazmaktan yoruldunuz mu? Bir yerde, sizin için otomatik olarak bu verileri nasıl dolduracağınıza karar vermek harika olmaz mıydı? Bir çok tarayıcıda artık bu özellik varsayılan olarak geliyor. Bu yazıda Chrome tarayıcısında otomatik doldurma işlemi nasıl yapılacağını yada otomatik doldurmayı nasıl iptal edeceğinizi öğreneceksiniz.

Otomatik doldurma, uzun süredir tarayıcı deneyiminin bir parçası olmuştur; Yine de, bir şekilde, bunu sık sık düşünmediğiniz ve birileri size işaret etmedikçe, asla kullanmayı düşünemeyeceğiniz özelliklerden biri olmaya devam ediyor.

Otomatik Doldurma, adınız, adresiniz, telefon numaranız vb. gibi belirli verileri tarayıcınızda saklamanızı sağlar; bu sayede çevrimiçi karşılaştığınız formları otomatik olarak doldurmak için kullanabilirsiniz. Chrome tarayıcısı ile hem masaüstü hem de mobil cihazlarınızda rahatlıkla bu özelliği kullanabilirsiniz. Chrome bu bilgileri sizin için otomatik olarak senkronize etmektedir. Peki ya taşınırsanız ya da kartınızın son kullanma tarihi değişirse ne olur? Şanslısınız çünkü bu bilgileri hızla güncelleyebilirsiniz. İşte nasıl…

 

Google Chrome otomatik doldurma ayarlarınızı güncelleme adımları

  1. Otomatik doldurma formlarını etkinleştirme / devre dışı bırakma
  2. Adres ekleme / düzenleme / silme
  3. Kredi kartı ekleme / düzenleme / silme

 

Otomatik doldurma formlarını etkinleştirme / devre dışı bırakma

Mobil/Masaüstü cihazda, önce otomatik doldurma ayarları menüsüne gitmeniz gerekir. Bunu yapmak için Chrome uygulamasını açın ve arayüzün sağ üst köşesindeki üç nokta menü simgesine dokunun. Oradan, Ayarlar’ı seçin.

chrome otomatik doldurma ayarları 1

chrome otomatik doldurma ayarları 1

Ardından Otomatik Doldurma ve ödemeler seçeneğini bulun.

chrome otomatik doldurma ayarları 2

chrome otomatik doldurma ayarları 2

Bu pencerede, web sayfalarındaki formları otomatik doldurma seçeneğini etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, öğeyi açıp kapatmak yeterlidir.

Ayrıca yine bu bölümde otomatik formlar, şifreler, kredi kartı bilgileri ve adres bilgilerini ekleme,kaldırma, düzenleme yapmak için gerekli bağlantıları ulaşabilirsin.

Bilgisayarda iseniz, adımlar çok benzer. Yine, Chrome uygulamasını açın, arabirimin sağ üst köşesindeki üç nokta menü simgesine dokunun ve Ayarlar’ı seçin. Sonra, Şifreler ve formlar başlığına gidin ve Otomatik Doldurma ayarları seçeneğine tıklayın.

Öğeyi seçtikten sonra, seçenek genişletilmeli ve hesabınızın kullanım süresi boyunca Chrome’un topladığı tüm otomatik doldurma verilerinin yanı sıra benzer bir açma / kapama düğmesiyle karşılaşacaksınız.

Adres ekleme / düzenleme / silme

Daha sonra, mobil cihazda, adres ve kart seçeneklerini görmelisiniz. Adresler’i seçtiğinizde otomatik doldurma için Google hesabınıza kaydedilen her adresin bir listesini görürsünüz.

Yeni bir adres eklemek için listenin en altına gidin ve Adres ekle seçeneğine dokunun. Oradan adınızı, sokak adresinizi, telefon numaranızı ve hatta e-posta adresinizi girebilirsiniz. Tamamlandığında Tamam’a dokunun.

Bir adresi düzenlemek veya silmek istiyorsanız, kaydedilen öğelerden birine dokunmanız yeterlidir. Düzenlemek için satırların herhangi birindeki metni değiştirebilir veya adresi kalıcı olarak silmek için arabirimin üstündeki çöp tenekesini seçebilirsiniz.

Bir bilgisayarda, farklı adreslerin tümü açık / kapalı geçişin altında gösterilmelidir. Yeni bir adres girmek istiyorsanız listenin en üstüne gidip Ekle’yi tıklayabilir veya adresi düzenlemek veya kaldırmak için her bir öğenin yanındaki üç nokta menü simgesine dokunabilirsiniz.

Kredi kartı ekleme / düzenleme / silme

Cep telefonuna döndüğünüzde, ana Otomatik Doldurma ve ödemeler menüsüne geri dönün ve Kartlar üzerine dokunun. Aynı adreslerde olduğu gibi listenin altındaki Kart ekle düğmesini seçin.

Burada, karttaki adı, kredi / banka kartının numarası ve son kullanma tarihi bilgilerini ve fatura adresini girmeniz gerekir. Her şey tamamlandığında Tamam’a dokunun.

Bir kartı düzenlemek için listeden birini seçin ve hangi bilgileri değiştirin. Kartı Google Play Store gibi bir şeyle ilk başta eklerseniz, telefonunuzdaki bir web tarayıcı penceresinden düzenlemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Uygun siteye gitmek için sadece Düzenle düğmesine dokunun.

Aynı şey bir kartı silmek için de geçerli. Tarayıcı aracılığıyla eklenmişse doğrudan bu Chrome menüsünden yapabilirsiniz veya Google Hesabınızdan silmek üzere ilgili siteye götürmek için Düzenle düğmesini seçebilirsiniz.

Yine, bir bilgisayarda bile, Kredi kartı bölümünün üstünde, Chrome’un otomatik doldurmasına bir kart eklemenizi sağlayan bir Ekle düğmesi vardır.

Bir kartı düzenlemek veya kaldırmak istiyorsanız, kaydedilen öğeleri değiştirmenize izin veren ilgili siteye götürülmek üzere her öğenin yanındaki giden simgesini tıklamanız gerekir.

Yorum yap