Donanım Teknoloji

Dizüstü Bilgisayar Ekran Boyutu Seçimi

Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, bilgisayarın boyutu önemlidir.

Alacağınız dizüstü bilgisayarla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak, size uygun olan boyutu seçtiğinizden emin olmak istersiniz. Boyut, bir dizüstü bilgisayarın RAM veya ROM’u gibi değildir, daha sonra yükseltemezsiniz. Hangi ölçülerde seçerseniz seçin, ama ihtiyacınız varsa büyük ölçülerde seçin.

Dizüstü bilgisayar boyutları 11,6 inçten başlayıp 17,3 inç’e kadar çıkıyor. HP, Dell, ASUS ve Acer gibi çoğu marka ve OEM, üç ekran boyutu sunma eğilimindedir – 13,3 inç, 15,6 inç ve 17,3 inç. Ancak, bazı satıcılar 11,6 inç, 12,5 inç ve 14 inç dahil olmak üzere bu boyutların dışında kalan dizüstü bilgisayarlar da satmaktadırlar.

Açıkçası, taşınabilirlik öncelikliyse, daha küçük boyutlu bir Windows dizüstü bilgisayarı kullanmak istersiniz. Daha büyük muadillerinden daha ince ve daha hafif olma eğilimindedirler. 12,5 inç ya da 13,3 inç boyutunda ekranı olan bir dizüstü  1 kg ile 1,5 kg arasında bir ağırlığa sahip olur.

Piyasada en ideal ölçü 15.6″ olduğunu da belirtmek isterim.

Örneğin, Dell Inspiron 7370 13.33″dizüstü ağırlığı 1.4 kg dır. Boyut biraz daha arttığında Dell Alienware 17″ gibi bir dizüstü 3.8 kg ağırlığına kadar çıkmaktadır.

Ayrıca şunu unutmamak gerekir.  Daha küçük boyutlu 13.3 inçlik makinelerin genellikle 15.6 inçlik muadillerinde bulabileceğiniz aynı yüksek kaliteli Intel Core i7 CPU’ları veya ayrı ekran kartları yoktur. Seçeceğiniz dizüstü bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz türde bir çalışma daha büyük bir ekran veya bağımsız bir grafik gücü gerektiriyorsa, muhtemelen daha büyük bir boyuta bakmanız gerekecektir.

Belirli boyutların ötesinde, seçim yapabileceğiniz birkaç farklı dizüstü bilgisayar sınıfı var. Ultrabooklar, yüksek performansa göre ince ve hafif bir form faktörünü tercih etme eğilimindedir. ASUS Zenbook ve Lenovo’nun Yoga cihazları gibi şeyler bu kategoriye girer.

Birde Dönüştürülebilir bilgisayarlar vardır. (aynı zamanda 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar veya 2’si 1 arada PC’ler olarak da bilinir), klavyeyi katlama (veya çıkarma) özelliğini ekleyerek ve yeni dizüstü bilgisayarınızı tablet modunda kullanabilmenizi sağlar. HP  ENVY ve Lenovo Yoga’nın bu tip modelleri mevcuttur.

Son olarak, geleneksel dizüstü bilgisayarlar ve oyun dizüstü bilgisayarlar daha  hantal görünümdedirler. Ancak bu hantallıklarına rağmen daha iyi bir performans sunarlar.

Satın alabileceğiniz iyi dizüstü bilgisayarı ararken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, bu dizüstü bilgisayarın ne yapması gerektiğini düşünmenizdir. Bazı kullanıcılar daha hafif ve daha taşınabilir bir şeye ihtiyaç duyar. Diğer kullanıcılar video düzenleme veya üst düzey oyunlar gibi şeyler için ayrı grafiklere ihtiyaç duyar.

Kaynak:

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et