Teknoloji

En Popüler Emojilerin Arkasındaki Gerçek Anlam

Emoji anlamları inanılmaz derecede kafa karıştırıcı olabilir. Gülmekten mi ağlıyor yoksa sadece ağlıyor mu? Kullanışlı kılavuzumuzla emojinin kodunu nasıl çözeceğinizi öğrenin.

Emoji anlamları kafa karıştırıcı olabilir

Sıradan bir metin yazarı olmasanız bile, kesinlikle emojiye aşinasınızdır (bu doğru, çoğul tekil ile aynıdır): reklamlarda, altyazılarda ve videolarda görünürler. 2015 yılında, Oxford Sözlükleri bir emojinin yılın kelimesi olduğunu bile ilan etti: “sevinç gözyaşlarıyla yüz”, aksi takdirde “ağlayarak gülme” olarak da bilinir. Emoji geçmişi düşündüğünüzden çok daha eskilere dayanıyor ve 35 yaşın üstündeki kişilerin yüzde 60’ından fazlası kendilerini “sık” emoji kullanıcısı olarak gördüğü için, emojinin kalıcı olduğuna şüphe yok. Bununla birlikte, metinlerimizde ve altyazılarımızda uçuşan tüm emojiler için, bu emoji anlamları konusunda pek fazla fikir birliği yoktur.

2016 yılında yapılan bir araştırma, insanlar emoji kullandığında meydana gelebilecek büyük yanlış anlamaları gösterdi: Anlamdan duyguya, yanlış yorumlamalar son derece yaygındır. Bu kafa karışıklığı, yalnızca emoji bilmeceleri söz konusu olduğunda zorluğa katkıda bulunur.

Tüm emojiler Unicode ile yapılır, ancak hepsi Apple ve Android’den Facebook ve Twitter’a kadar farklı platformlarda farklı görünür. Anlama konusundaki kafa karışıklığının çoğu, mantıklı olan yüz emojisiyle ortaya çıkıyor gibi görünüyor; gerçek hayatta bile, bir kişinin neşeli gülümsemesi, diğerinin alaycı sırıtışlarıdır. Benzer şekilde, Apple cihazlarda yüzünü buruşturan emoji, Android cihazlarda sırıtıyor! Bununla birlikte, çoğu emojinin kullanımı ve anlamı konusunda bazı genel fikir birliği vardır, bazıları Japon içerik oluşturucuların niyetine dayalıdır ve bazıları burada Batı’da yorumlanıp kullanılma şekline dayanmaktadır.

Bu kullanışlı tabloyu işaretlediğinizden emin olun, çünkü bazı ciddi iletişim hatalarını önlemeye yardımcı olabilir!

Emoji sembolleri ne anlama geliyor?

EmojiAnlamıÖrnek
😂Bu emoji bazen hıçkırmakla karıştırılır, ancak asıl emojinin anlamı kahkahadır – o kadar çok gülmek, ağlarsınız, yani.Kediniz, çocuğunuz veya eşiniz komik bir şey yaptığında veya söylediğinde.
🙃Baş aşağı gülen yüz, aptallık veya oyun oynamayı ifade etmek için kullanılabilir, ancak en iyi kullanımı, genellikle metne aktarılması gerçekten zor olan bir şey içindir: Alay! Gülümsüyorsun ama gerçekten gülümsemiyorsun, anlıyor musun?Arkadaşınız sizden onları havaalanından almanızı istiyor ve siz “Tabii!” Diyorsunuz. Sabah 5’de içeri gireceklerini söylemeden önce
😌Buna “rahatlamış yüz” denir, ancak her zaman daha sessiz ve mütevazı bir memnuniyet olduğunu düşündük.Birisi, onlara gönderdiğiniz hediyeyi gerçekten beğendiklerini bilmenizi sağlar.
😅Terle gülümseyen yüz, bir şeyin yolunda gideceğini düşündüğünüz zamanlar için mükemmeldir, ama yine de bu konuda biraz gerginsiniz. Şu büyük sunum gibi. İyi olacak.Planladığınız sürpriz doğum günü pikniği için hava tahmini, bir gün önce “yağmur ihtimali” olarak değiştiğinde.
😏Sırıtan yüz emojisi aynı zamanda alaycı ifadeyi de gösterebilir, ancak kullanımında dikkatli olun: Bu emoji genellikle flört etmek için kullanılır! Güvende olmak için, akraba olduğunuz hiç kimseye göndermeyin.O tatlıyla dalga geçiyorsun. Birini biliyorsun.
😱Yaratıcılara göre, bu yüzün “korku içinde çığlık atmak” anlamına gelmesi gerekiyor. The Scream resmine oldukça benzer, ancak şok göstermek için de işe yaradığını düşünüyoruz.Banyodan bir örümceği kaldırması için eşinize mesaj atıyorsunuz.
😎Hepimiz güneş gözlüğü takmanın bizi havalı ve zahmetsiz gösterdiğini biliyoruz ve bu emoji bu duyguyu yakalamak için kullanılıyor: biri veya tamamen harika olan bir şey.Yeni terfi aldın.
😴Bu yüz uykuda olmayı belirtmek için kullanılır. Ya da o kadar sıkılırsan uyuyakalabilirsin. Ayrıca horluyorsun. Bu şekilde öğrenmek zorunda kaldığın için üzgünüm!Gerçekten eve gitmen ve yatman gerekiyor.
😪Bu emoji teknik olarak “uykulu yüz” emojisi olarak adlandırılır, ancak daha çok yorgun üzüntü veya bazen hastalığı temsil etmek için kullanılır.Uzun ve zor bir hafta oldu.
🤗Caz elleri? Bilinç bulanıklığı, konfüzyon? Güzel hissetmek? Hayır! Bu emoji bir kucaklamayı belirtmek içindir!Birisi sizinle iyi haberi paylaşıyor!
😋Bu, birisi sizinle nazikçe alay ediyor gibi görünse de aslında lezzetli bir şeyi belirtmek içindir. Tatlı kurabiyeler gibi.Bazen, brunch’ınızın bir resmini yayınlamanız gerekir. Bu, o resmin emojisidir.
😒Bu, piyasadaki en esnek emojilerden biridir. Adı “eğlenmemiş yüz” olsa da, genellikle “yan göz emojisi” olarak anılır ve rahatsızlık, onaylamama veya şüpheciliği belirtmek için kullanılabilir.Takımınızın favori oyuncunuzu takas edeceği söylentileri yayıldığında.
😬“Buruşturan yüz” bir dizi olumsuz duygu için kullanılıyor: gerginlik, beceriksizlik, utanç, hepsini kapsıyor!Telefonunuz bir kelimeyi otomatik olarak düzeltir ve aniden mesajınız söylemek istediğinizin tam tersi olur.
😶“Ağızsız yüz” emojisi, suskun kaldığınız zamanlar için kullanışlıdır. Birisinin kıyafet seçimi hakkında dedikodu yaparken olduğu gibi, çok kasıtlı olarak yorum yapmama olarak da yorumlanabilir. Yargılayacağımızdan değil.Yargıladığınız (nadir) zamanlar için.
😥Küçük yırtık olan iki yüz benzer görünse de, farklı anlamlara sahip olmaları amaçlanmıştır. Buna “üzgün ama rahatlamış yüz”, diğeri ise sadece “ağlayan yüz” olarak adlandırılır. Onları nasıl ayırt edersiniz? Bu emoji ağlamıyor. Terliyor! Ve kaşlar aşağı değil yukarı doğru eğiktir. İnce ama oradadır.Hâlâ ağlıyor gibi göründüğünü düşünüyoruz. Üzgün olduğunuzda kullanın, ancak işler daha kötü olabilirdi. Kurabiyeleri yaktığınız zamanki gibi, ama sadece yarısını.
😢Klasik ağlayan yüz: Bu emoji, en sevdiğiniz dondurma aromasının kesilmesi gibi küçük üzüntüler içindir.Seni özledik
😕Bu emojinin “şaşkın yüz” olarak adlandırıldığını öğrendiğimizde şaşırdık, ancak daha fazla düşündüğümüzde şaşkınlık havası var.Bir meze ve tatlı arasında karar vermeye çalışıyorum.
😯“Şaşırmış yüz” (aşağıda) ile karıştırılmaması için bu emojiye “sessiz yüz” denir. Pek çok emoji, ünlü İnternet mesajlaşmalarındaki nüansı iletmek için yararlı olan duygu dereceleri sunar. Bu küçük bir sürpriz için, iyi ya da kötü.Kardeşiniz duyurduğunda, yeni partnerini Şükran Günü yemeğine getireceklerini söyler.
😲“Şaşırmış yüz” emojisi dişleri gösterir, bu da onların şaşkınlıkla ağzı açık kaldıklarını bilirsiniz.Bedava festival biletleri için radyo yarışmasını kazandığınızda.
😩Genellikle karıştırılan diğer iki emoji anlamı: Bu, “yorgun yüz” ve “yorgun yüz” (aşağıda). Temel fark gözlerin şeklindedir, ancak iki ayrı duygu iletirler. Birincisi, hoş olmayan bir göreve teslim olmak ve ikincisi, o kadar büyük bir şeyin ona teslim olmaktan başka seçeneğiniz kalmamasıdır.Partneriniz sizi romantik bir hafta sonu ile şaşırtıyor ve başa çıkamayacak kadar tatlılar.
😫Gerçekten yorgun yüzün tatile ihtiyacı var. Ya da dünyanın en şirin penguen videosunu izlediler.Çocuğunuzun karın ağrısı olduğu için bütün gece ayaktaydınız.
😖Adı “şaşkın yüz” olsa da, bu emoji daha çok bir şeyin sizi gözyaşı noktasına getirdiği anlamına gelir. Bazı şeyler o kadar harikadır ki ağlamak istersiniz. Diğer şeyler o kadar korkunç ki sen de ağlamak istiyorsun.Ödülü kaybettiğinizde. Ayrıca ödülü kazandığınızda.
😣Kafa karıştırıcı bir şekilde, bu emojiye “sebatlı yüz” denir. İtiraf etmeliyiz ki, bunu daha çok mağlup bir yüz olarak düşünüyorduk. Sadece perspektifin gücünü göstermeye gider.Yazıcınızın tezinizin bittiği gün ölmesi gibi, üstesinden geleceğiniz kısa bir aksilik var. En yakın Zımba nerede?
😤Bu emoji, öfke veya kızgınlık olarak yanlış anlaşılabilir, ancak aslında bir zafer bakışı tasvir etmesi amaçlanmıştır.Her ikisi için de işe yaradığını düşünüyoruz! Çocuğunuz nihayet size sorulmadan çöpü çıkardığında.
😠Bu emojiler başka bir kafa karıştırıcı yüz çifti. Sarı olana “kızgın yüz”, kırmızı olana (daha kızgın görünen) “somurtkan yüz” denir. Bununla birlikte, genellikle kırmızı yüz, çok kızgın sarı yüzden daha fazla öfke göstermek için kullanılır.Birisi arta kalanları yediğinde, öğle yemeğinde yemeyi planlıyordun.
😡Bu adam çok kızgın görünüyor, değil mi? Surat asmak yeterince güçlü bir kelime değil!Birisi öğle yemeğinde yemek yemeyi planladığınız artıkları attığında.
🙈Sevimli emojilere gelince, kötülük görmeyen maymun kesinlikle oradadır. Kardeşleri kötü-duymayan ve kötü-konuşmayan maymunlardır, aksi takdirde Üç Bilge Maymun olarak da bilinir. Bu adam gördüklerine inanamıyor! (Ya da bakmaya dayanamaz!)İnanmayacak kadar çılgınca bir şey olursa (arkadaşınızın bir yıllığına Özbekistan’a taşınması gibi) bu sizin için emoji.
🙌Sonraki iki emoji anlamı da sıklıkla karıştırılır; her ikisi de dua etmek veya çak bir beşlik olarak kabul edilir! Ancak, bu aslında “kaldırılmış eller” emojisidir.Spor takımınız kazanır veya bir iş sunumu gerçekten iyi gider. Daha fazla etki için “muzaffer yüz” ile eşleştirin.
🙏Japon kültüründe “kavrulmuş eller” lütfen ya da teşekkür ederim anlamına gelir. Batıda burada, genellikle dua etmek ve hatta beşlik çakmak olarak yorumlanır. Yine de genellikle umut anlamına gelirdi.Sen evleniyorsun Dışarıda. Çadırsız. İyi olacak!
🙆‍♀️Bu emoji görünüşe göre “Tamam” anlamına geliyor, olduğu gibi, kollar OK’deki O için bir daire yapmak için kaldırılıyor. Yine de satın almıyoruz! Çoğu zaman bu emojiyi kullanan insanlar dans ettikleri anlamına gelir.Parti zamanı.
💁‍♀️Kafa karıştırıcı jest emoji türünde daha fazlası: “bilgi masası kadını.” Doğru, tavanı yükseltmiyor ya da yeni bob saç kesimini göstermiyor, sana yön vermek için burada.Kimsenin bunu bilmemesi dışında, bu emojiyi “sen git kızım” gibi bir anlam ifade etmek için kullanıyoruz. En iyi kız arkadaşın rüya işine başvurduğunda.
🙇Japon kültüründen gelen bir başka emoji de bu “eğilen emoji” dir. Eğilmek, Japonya’da çok önemli olan kibar olmanın bir parçasıdır. Bazı insanlar bu küçük adamın şınav çektiğini veya sadece uzandığını düşünüyor. Her zaman bunun bir tür “biz değersiziz” bir şey olduğunu düşündük.En sevdiğin ünlüyle tanıştığın zaman.
🤦‍♀️Varsayılan anlam: Baş ağrısı. Gerçek anlamı: Facepalm! Doğru, bu kullanışlı emoji, kendinize ve başkalarına karşı utanç veya hayal kırıklığını belirtmek içindir.Ofiste anahtarlarınızı unuttunuz. Cuma gecesi.
💫Bu emoji bir kayan yıldız ya da kuyruklu yıldız gibi görünse de, aslında yıldızları görmek gibi “baş döndürücü” anlamına geliyor! Yine de daha çok bir kayan yıldız gibi göründüğünü düşünüyoruz ve genellikle bu şekilde kullanılır.Arkadaşınıza mutlu yıllar dilemek ve bir yıldız olduklarını onlara bildirmek.
💨Etrafında bir yol yok: bu emoji kaba görünüyor. Ancak emoji anlamı sandığınız gibi değil! Buna, hız yapan bir arabada veya koşan bir insanda olduğu gibi “fırlayıp uzaklaşan” emoji denir.Dostlarınla kahve içmek için buluşmak için acele ettiğinde. Yanına küçük bir koşucu koyduğunuzdan emin olun, böylece yanlış fikre kapılmasınlar.
💗İşte birçok kalp emojisi ve her renkte geliyorlar. Ancak emoji anlamları kafa karıştırıcı olabilir. Bu, “büyüyen kalp” (boyut olarak büyüdükçe etrafındaki çizgileri görebilirsiniz).Noel’in gerçek anlamını keşfettiğinizde ve kalbiniz üç boyutta büyür.
💓Bu emoji “atan kalp” anlamına gelir ve dikkatlice bakarsanız ondan çıkan küçük ses dalgalarını görebilirsiniz!Hala kalbimde! Kalbiniz bir atışı atladığında veya biri daha hızlı atmasını sağladığında, kullanılacak emoji budur.
💞İki kalp, birlikte atıyor… hayır. Ya birbirinizin etrafında dönmeye ne dersiniz? Bu emojinin sembolize ettiği şey budur.Kalplerin başlarının etrafında dans ettiği bir çizgi film karakteri düşünün. Bu sensin.
💕“İki kalp” emojisinin anlamı oldukça basittir. Bir kalp sensin, diğer kalp sevdiğin biri.En iyi arkadaşınız veya partneriniz, sırf siz istediniz diye sevmedikleri bir şeye sizinle birlikte geldiğinde.
🕴Bu emoji, en gizemli emoji olabilir. Küçük bir adam, takım elbise giymiş … havaya yükseliyor. Ancak. Bir ska hayranıysanız, bu havada süzülen adamı The Specials grubunun kayıtlarında bulunan kaba çocuk ünlem işareti olarak tanıyabilirsiniz. Ne diyebiliriz, Japonya ska’yı seviyor. Ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Kesinlikle hayır.Almak istediğinde, al, al.
💯100 emoji teknik olarak “100 puan” anlamına gelir, ancak genellikle yüzde 100 olarak kullanılır. Arkadaşın sana dondurma almak isteyip istemediğini soruyor.Bu aynı zamanda 100 dondurma alma seçeneğini de açık bırakır.
🕳emojisi bir delik. Yerde hızla bir daire çizip sonra içine atlayan bir çizgi film karakterini hayal edin. Ya da ayağınızı sık sık ağzınızda bulursanız, bunu yaptığınızı hayal edin.İlk randevuda bağcıklarınıza takılıp bağlandığınız, eğildiğiniz ve pantolonunuzu yırttığınız zamanın hikayesini anlatırken. Delik, seni yutmak için orada olmasını dilediğin şeydi.
💢Bazı emoji anlamları açık ve açıktır, diğerleri bunun gibidir, görünüşe göre “öfke” anlamına gelir. Eğer bir anime veya manga hayranıysanız, bu sembolü kesinlikle öfkeyle parlayan birinin alnında çıkan damarlar olarak tanıyabilirsiniz.Seni o gerçekten uzun animeyi izlemeye çalışan arkadaşına gönder.
🍥Bu emoji bir çiçeğe benziyor, ancak adı “girdaplı balık köftesi”. Japonya’da ezilmiş balık bir kütüğe dönüştürülür ve kamaboko adı verilen kekler halinde dilimlenir. Artık yeni bir emojiniz ve deneyebileceğiniz yeni bir yemeğiniz var!Bir kamaboko’nun izini sürmeye çalışarak şehirdeki yolculuğunuzu belgelemek için kullanın.
🏤Hükümet binaları her yerde farklı görünüyor, bu yüzden bunun “postane” emojisi olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Ancak hepimiz USPS’yi destekleyen şeylerden yanayız, bu yüzden bugün bu emojiyi kullanın!Tatil hediyeleri gönderirken akrabalarınızın kafasını karıştırmak istediğinizde.
🗼Eyfel Paris’e olduğu için bu kule Tokyo’ya. Aslında La Tour Eiffel’in tasarımından esinlenmiştir ve Japonya’daki en yüksek ikinci yapıdır.Paris’i ziyaret ettiğinizde! Veya Tokyo. Veya Las Vegas.
Dünyanın her yeri doğal kaplıcalarla kutsanacak kadar şanslı değil, ama Japonya’nın volkanik ülkesi kesinlikle öyle! Bu emoji, kaplıcaların sembolüdür. Sadece ona baktığımızda biraz daha rahat hissediyoruz.Sonunda savurganlık yapıp o jakuziyi satın aldığında.
📲Açıkçası, bunun neden var olduğunu bilmiyoruz. Zaten “cep telefonu emojisi” adı verilen bir cep telefonu emojisi var. Buna “oklu cep telefonu” denir. Annen göstermenin kaba olduğunu söylemedi mi?Sen aradığında ama telefonlarını açmıyorlar.
🔏Dijital güvenlik önemlidir ve bu “kalemle kilitli” emoji, güvenli bir şekilde kilitlenmiş bir dosya veya belge için kısaltmadır.Bu sözleşmeyi dijital olarak imzaladıktan sonra.
Yorum yap