Teknoloji

et @ İşareti Ekleme – et @ emojisi

İnternetin hayatımıza girmesiyle  epostalar,twitter,instagram,whatsapp hayatımızın bir parçası haline geldi. Peki bu e-posta (e-mail) larda kullandığımız @ işareti ne anlama geliyor?

Bu işaretin kullanımına geçmeden önce biraz bilgi sahibi olalım.

Sembolün adı arroba ve başlangıçta matematik ölçü birimi olarak kullanılan Arapça bir kelimeydi.

Günümüzde arroba hala bir ağırlık birimidir, ancak miktar bölgeye bağlı olarak yaklaşık 10.4 ila 12.5 kilogram arasında değişmektedir. Arroba, bölgeden bölgeye değişen çeşitli sıvı ölçümlerindede kullanılmaktadır. Bu tür ölçümler standart veya resmi olmasa da, yine de bazı yerel kullanım alanları vardır.

@ işareti e-posta adreslerini ikiye ayırır. Birinci kısım kullanıcı adını, ikinci kısım ise servis sağlayıcının adını verir. Örnek: yazilimkodlama@xyz.com

Bu işareti e-posta adreslerinde ilk kullanan 1971 yılında Ray Tomlinson adında bir bilgisayar programcısıdır. E-Posta adresinde kullanıcı adı ve servis sağlayıcı arasında bir işaret olması gerektiğini ve bu işaretin hiç bir isimde bulunmaması gerektiğini düşünen Ray Tomlinson @ işaretinin buna uygun olduğuna karar vermiştir. O günden sonra @ işareti e-mail adreslerinde vazgeçilmez bir işaret olarak kaldı.

@ işareti ingilizcede [at] yani -de, -da anlamındadır. Türkçede ise TDK ya göre kuyruklu a’ dır. Ama yine de “et” olarak adlandırılır.

Bu ilginç bilgilerden sonra Windows işletim sistemleri – PC ve MAC bilgisayarlar için bu işareti klavyeden nasıl- ekleyebileceğimize geçelim

Önemli: Aşağıda farklı işletim sistemlerine göre verilen ikili tuş kombinasyonlarını kullanırken iki tuşa aynı anda basmaya çalışmaya gerek yoktur. Bu sadece @ işareti için geçerli bir kural değil genel bir kullanımdır. Alt Gr, Shift, Ctrl, Option, vb tuşlara basılı tutarak daha sonra diğer klavye tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

 

  • Apple marka Macbook bilgisayarlarda @ işareti yapmak için >>>>>>> klavyenin üst menüsünde bulunan sayılar arasında 2 tuşuna shift ile birlikte aynı anda basmak gerekiyor. Shift+2 tuş kombinasyonuna bastığınız zaman @ işaretini yapmış olursunuz.

  • Windows Q klavyede @ işaretini yapmak için >>>>>>> alt gr+Q tuş kombinasyonu kullanılıyor.

  • Winfows F klavyede @ işaretini yapmak için >>>>>>>  ctrl+alt+F ya da alt gr+F tuş kombinasyonlarına basmak gerekiyor.


Et işaretini isterseniz buradan kopyalayabilirsiniz. –  >>>>>   @

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin