Teknoloji

(𐱅𐰇𐰼𐰚 – 𐱅𐰇𐰼𐰰) Göktürkçe Türk Yazısı Yazma ve Kopyalama

Göktürkler veya Kök Türkler (Göktürkçe: 𐱅𐰇𐰼𐰰:𐰜𐰇𐰛 Kök Türük veya 𐱅𐰇𐰼𐰛 Türk; Çince: 突厥/تُكِئ; pinyin: Tūjué), Ortaçağ’da Orta Asya’da göçebe bir Türk halkları konfederasyonuydu. Bumin Kağan’ın önderliğindeki Göktürkler, geleceğin coğrafi konumunu, kültürünü, hakim inançlarını ve geleceğini şekillendirecek birçok göçebe hanedanlıklarından biri olan Göktürk Kağanlığı’nı kurdular.

Göktürkler, hem ilk defa kurdukları siyasi yapılara Türk adını vermeleri, hem de Türkçenin ilk bilinen yazılı kayıtlarını vermeleri bakımından Türk kültür ve edebiyat tarihinde çok önemli bir yere sahiptirler.

Göktürkçe Türk Kopyala

Klavyeden Göktürkçe Türk Yazısı yazmak, Ftnh Yazısı kopyalamak yada Türklük yazısı kopyalamak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

𐱅𐰇𐰼𐰚 – 𐱅𐰇𐰼𐰰

Yukarıdaki buton ile Göktürkçe Türk yazısı klavye ile çıkarmak unicode değerini bilmeden mümkün değildir. Ancak 𐱅𐰇𐰼𐰚 yazmak için yukarıdaki butona tıkayarak 𐱅𐰇𐰼𐰚 ifadesini kopyalabilir ve Facebook, Twitter ve Instagram profiline Göktürkçe Türk yazısı yazabilirsiniz.

Göktürkçe alfabe Türk yazısı,

Instagram profiline Göktürkçe Türk,

Göktürkçe-Türk Nasıl Yazılır,

Türklük yazısı kopyala

2 Yorum

  • Salam Aleykum,

    Hocam, Bizde Sitemizde Göktürce yazı yazmak için çalıştık. Örneyin 𐱅𐰇𐰼𐰚 – 𐱅𐰇𐰼𐰰 yazdığımızda MySQL-e ????????? kibi kayt oluyor. Çok çalışdık ama bir türlü yapamadık. Ltfən yardım edin. Nasıl yapalım.

    • MySQL’de nasıl seçiliyordu bimiyorum ama encoding’ini (MySQL tablosundan ve HTML sayfasının tepedeki taglarından) Unicode yapmalısınız. Bulunduğu unicode grubu; Old Turkic Letter Orkhon Aet. (https://unicode-table.com/tr/10C45/ tek bir harf için Unicode’u vermiş, deneyebilirsiniz.)

Yorum yap