Teknoloji Windows 10

Laptop Bilgisayarı HDMI ile Televizyona Bağlamak

HDMI nedir?

HDMI, bir cihazdan diğerine video ve ses göndermek için neredeyse evrensel bir standart sağlar. Önceki standartlar kadar kolay dolaşmayan ve yüksek çözünürlüklü görüntüler için tam desteğe sahip tek, nispeten ince bir kablodur. Ayrıca, iki yönlü olacak şekilde tasarlanmıştır, yani ekranın cihazınızla veya bilgisayarınızla konuşacağı ve hangi çözünürlükleri destekleyebileceğini, hangi renk derinliğinin sağlandığını ve cihazınızın kullanabileceği sayısız diğer özelliği söyleyeceği anlamına gelir.

Önceki standartların aksine HDMI, hem ses hem de görüntünün tek bir kabloyla gönderilmesi için bir yol sağlar, ev sinema ekipmanının kurulumunu büyük ölçüde basitleştirir veya bir film akışı izlemek, aile anlık görüntülerini göstermek için bilgisayarınızı Televizyonunuza bağlamak istediğinizde veya işte bir sunum gösterin.

1- Bilgisayar için Bağlantı Türünü Belirleyin.

Çoğunlukla, HDMI, yani tek bir cihazdan ekranınıza veya televizyonunuza giden basit bir kablodur ve tek yapmanız gereken bu!

Ancak, bazı cihaz üreticileri, özellikle daha küçük cihazlar ve bilgisayarlar, farklı boyutta bir HDMI konektörü veya uyumlu olmasına rağmen özel kablolar gerektiren farklı bir bağlantı türü kullanır.

HDMI Konektör Türleri
Üç ana HDMI konektörü türü vardır ve bunlar tamamen cihazların boyutuna bağlıdır.

Standart

Bu, en sık göreceğiniz bağlayıcıdır. Bu, modern televizyon setlerinin arkasındaki konektör türüdür. Yaklaşık 1/2 inç genişliğinde.

 

Mini

Bu bağlantı, küçük, taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Bazı küçük dizüstü bilgisayarlar bu tarz bir konektör seçmiştir. Standart bir HDMI bağlantı noktasına bağlanmak için özel bir kabloya ihtiyacınız olacak.

 

Micro

Bu bağlantı, taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. En sık dijital kameralarda ve video kameralarda bulunur, ancak birkaç küçük dizüstü bilgisayar ve tek kartlı bilgisayar bu konektör türünü seçmiştir. Standart bir HDMI bağlantı noktasına bağlanmak için özel bir kabloya ihtiyacınız olacaktır.

Diğer Bağlantı Türleri

HDMI ile birlikte, şu anda bilgisayarlar tarafından kullanılabilen ve kullanılan çok sayıda başka bağlantı türü vardır. Birçoğu basit bir kablo veya adaptörle uyumluyken, diğerleri dönüştürücü gerektirir.

DisplayPort, DVI, VGA,  RCA, Thunderbolt 2, Thunderbolt 3

 

2.Bilgisayarı TV’ye Bağlayın

Bir HDMI kablosu alın.

HDMI kablosunun bir ucunu TV’deki kullanılabilir bir HDMI bağlantı noktasına bağlayın. Bağlandığı HDMI giriş numarasını not edin.

Kablonun diğer ucunu dizüstü bilgisayarınızın HDMI çıkış bağlantı noktasına veya bilgisayarınız için uygun adaptöre takın.

Hem TV’nin hem de bilgisayarın açık olduğundan emin olun.

3.Bilgisayar Ekranlarını Algıla ve Tanımla

Windows+P tuşuna basın. Yansıtma seçeneklerinden uygun olanını seçin.

Televizyondan input düğmesine basıp, bağladığınız HDMI numarasını seçin.

Yorum yap