Oyun Teknoloji

Oyun İçin Klavye ve Fare Seçimi

Hepimiz oyunları oldukça farklı oynarız.  Gerçekte ne oynuyor olursanız olun, elinizden gelen en iyi şekilde oynamanıza yardımcı olacak farklı çevre birimleri bulunmaktadır. Ama sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz? Oyun için Klavye ve Fare Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Başlangıç ​​olarak, oyun klavyeleri, oyun fareleri ve oyun kulaklıklarının tümü gelişmiş ergonomi sunar, böylece daha uzun oturumlar için, sahip olduğunuz masa türüne bağlı olarak rahatça oturabilir veya ayakta durabilirsiniz. Her biri, genellikle farklı oyuncu türlerini hedef alarak özelliklerini diğerlerinden farklı olacak şekilde uyarlar. Ve genellikle oyun donanımı daha iyi görünür.

Bu kılavuzda, bu temel öğelerle birlikte gelen tüm teknik terimleri ve oynadığınız oyun türlerine bağlı olarak size en uygun olanı anlamanıza yardımcı olacağız.

Vermeniz gereken ilk karar, aksesuarlarınız için kablolu veya kablosuz bir bağlantı seçmektir, bu gerçekten kişisel tercihinize bağlıdır.

Kablolu, şarjın olmadığı ve genellikle daha düşük bir fiyat olduğu anlamına gelirken, kablosuz kurulumlar daha temiz görünebilir ve özellikle kablosuz kulaklıklarla serbest harekete izin verebilir. Geçmişte, kablosuz aksesuarların kötü yanıt sürelerine ve pil ömrüne sahip olabileceği doğruydu, ancak kablosuz ve pil teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bu argüman artık geçerli değil. Çünkü birçok kablosuz cihaz artık 1 ms yanıt süreleri ve haftalarca süren pil ömrüyle geliyor.

Oyuncu Klavyesi Seçimi

İki tür klavye vardır – membran ve mekanik. Membran tuşlarının altında, bir tuşa basmayı kaydetmek için aşağıdaki devre kartına bastıran plastik kubbeler bulunur. Mekanik klavyelerde her tuş için ayrı bir anahtar bulunur.

İki ana mekanik anahtar anahtarı stili mevcuttur:

Lineer– Tuş vuruşu, tuş hareketi boyunca pürüzsüzdür ve bir tuş vuruşunu kaydetmek için tuşa tam olarak basılması gerekir. Bu hızlı çalıştırmaya izin verir, bu nedenle bu anahtar oyun oynamak için en iyisidir.
Tactile– Tuşun kaydedildiği tuş vuruşunun yarısında bir tıklama vardır – bu nedenle kaydedilmek için tuşun tam olarak basılması gerekmez. Tactile (Dokunsal) tuşlarda oyun oynayamamanız için hiçbir neden olmasa da, bunlar yazmak için çok popüler tuşlardır.

Mekanik klavyelerin faydaları arasında sesli geri bildirim ve daha hızlı tuş basımları bulunur, bu da size hızlı oyunlarda yardımcı olur. Diğer bir artı ise çok daha uzun kullanım ömrüdür – genellikle yaklaşık 50 milyon tuş vuruşu, zarda yaklaşık 5 milyon tuş vuruşu. Ayrıca N-Key rollover’ı da desteklerler, yani aynı anda istediğiniz kadar tuşa basabilirsiniz ve her tuş kaydedilecektir. Bazı membran klavyeler sadece aynı anda basılan iki tuşu kaydedebilir, bu da birçok oyunda sorunlara neden olur. Tuşlar da membran klavyelerde olduğundan çok daha kararlıdır, bu nedenle yoğun bir maç sırasında yanlış tuşa basma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Oyuncu Fare Seçimi

 

 

Bir oyun faresi söz konusu olduğunda, doğruluk için yüksek DPI sensörü ve hızlı reflekslerinize uygun hafif bir fare gibi dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Ayrıca, fare üzerindeki iyi ergonomi oyun sırasında herhangi bir rahatsızlığın olmamasını sağlayacağından şekli de düşünmek istersiniz.

16.000 dpi sensöre sahip  kablosuz bir fare mükemmel bir seçenektir. Ayrıca ağırlık yanıt süresi pil ömrü gibi özellikleri dikkate almakta fayda olacaktır. 1 ms yanıt süresine ve 180 saatlik pil ömrüne sahip bir fare ile günde dört saat oyun oynarsanız, şarjı bir buçuk ay gidecektir. Günümüzde hızlı şarj özellikli fareler bulunmaktadır. Sadece 30 sn şarj süresi ile 1 saatlik şarj ömrü elde edebilirsiniz.

 

Oyuncu Kulaklık Seçimi

 

Yüksek kaliteli bir kulaklık, özellikle oyun söz konusu olduğunda, her türlü kurulumun önemli bir parçasıdır. Rekabetçi atıcılarda ayak seslerini net bir şekilde duymak, arkadaşlarınızla net ve net bir mikrofonla iletişim kurmak veya çalışırken sadece müzik dinlemek için.

Kulaklık seçiminde, ağırlık, kulak yastıkları, kablolu veya kablosuz olması  ve ses seviyesi ayarlama gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Yorum yap