Teknoloji

Sanal Gerçeklik (VR) Nedir? Nasıl Çalışır?

VR (Virtual Reality) , Sanal Gerçeklik için kullanılan bir kısaltmadır. Terim, simüle edilmiş bir ortam yaratmak için kullanılan bir bilgisayar teknolojisini ifade eder. Bu deneyim geleneksel olanlardan farklıdır. Kullanıcı kendini sanal dünyanın içinde bulur. Kullanıcının bir video oyunu oynadığı bir örneği ele alalım.

VR, onu oyunun içindeymiş gibi hissettirirdi. Sizi görme, ses, koku ve hatta dokunma yoluyla özümsemenizi sağlayarak 3B dünyayla etkileşime girmenizi sağlar.

Başa takılan bir ekran (HMD) gördüğünüzde, onu hemen bir VR cihazı olarak tanıyacaksınız. Görselliğe daha çok ilgi duyuyoruz ve bu teknoloji, eski kullanıcı deneyimini aşan sanal dünyayı gerçeğe dönüştürüyor. Piyasadaki ana VR oyuncularından bazıları Play Station ve HTC Vive’dır.

Sanal Gerçeklik nasıl çalışır?

VR konseptinin derinliklerine inelim ve işleyişini anlayalım. Bu teknoloji Virtual Immersion (VI) ile çalışır. Telepresence kavramı burada uygulanır, yani kullanıcılar kendilerini o ortamın içinde hissederler. Bu dalma hissi, görme, dokunma, koku alma ve dinleme gücü gibi tüm duyularınız hedeflenerek geliştirilir. Ayrıca sanal dünya ile etkileşime girersiniz. Bu etkileşim o kadar güçlü ki gerçek çevrenizi unutabilir ve tamamen sanal dünyaya dahil olabilirsiniz.

Düzgün çalışması gereken ana şeylerden biri, sistemin duyusal çıktısıdır.

Bir kullanıcı 3D sesler duyuyorsa, bu seslerin gerçek olduğuna ve çevreden geldiğine ikna olması gerekir. Kullanıcı Sanal ortama doğru ilerledikçe, sesin bir yerden diğerine geçişi doğal hissettirmelidir.

Örneğin – Bir sanal çevre (Virtual Environment)‘de gelgit dalgaları yaşıyorsunuz. Gürültünün, kayalara çarpan suyun ve şiddetli esen rüzgarın sesi olmasını beklersiniz. Bunun yerine, yüzünüzde hafif bir esinti olursa, VR deneyimini çökertir.

Herhangi bir kullanıcı, yalnızca sanal ortama tamamen daldığında Sanal Gerçekliği tam potansiyeliyle deneyimleyebilir. Dalmayı bozan her şey VR’nin bir sınırlamasıdır.

Kullanıcıların gerçek çevreyi unutması ve sanal ortamın kendi gerçek ortamları olduğunu hissetmeye başlaması için Gerçek Dalma gereklidir. Etkileşim ayrıca VE’nin önemli bir unsurudur. Kullanıcı 3D dünya ile etkileşime giremezse, kullanıcının her zaman bunun yapay bir dünya olduğunu fark etmesini sağlayacak bu boşluk olacaktır.

VR’yi nerede kullanılır?

Çoğunlukla, sanal gerçekliğin oyun endüstrisinde kullanıldığını biliyoruz. Oyunlar oynuyoruz ve VE ile etkileşime giriyoruz. Bir diğer önemli sektör ise sinema. 3D filmler izliyoruz ve sanki filmde oynayan karakterler bizmişiz gibi geliyor. Ancak, bu teknolojinin son derece yararlı olduğu başka sektörler de var. Bu sektörleri ayrıntılı olarak tartışalım.

Spor

Sanal ortam, antrenman amaçları için oyunculara yardımcı olabilir. Çeşitli sporlar, hataları anlamak ve önümüzdeki maçlarda gelişmek için belirli sahneleri ve olayları tekrarlamak için bir VE oluşturur. Araştırmalar ayrıca VR’nin oyuncuların sakatlandıklarında bilişsel yeteneklerini geliştirebileceğini gösteriyor. Bu sanal dünya aracılığıyla yapılır. VR’yi sporda kullanmak için bir diğer önemli faktör, izleyicinin deneyimini geliştirmektir. Bir izleyici olarak, oyun 3D olarak görünürse ve oyuncuları hemen yanında duruyormuş gibi görürseniz çok daha fazla ilgilenirsiniz.

Akıl Sağlık

Akıl sağlığı için sanal gerçekliği kullanma fikri kulağa tuhaf geliyor. Ancak böylesine kullanışlı bir teknoloji ruh sağlığı sektörünü dönüştürdü. Ve’nin travma sonrası stresi tedavi etmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanlar, hastanın travmasına benzer bir olay oluşturmak için Sanal gerçekliği kullanır. Bu ortam, hastanın olanlarla gelmesi ve iyileşme sürecini başlatması için yaratılmıştır. Bu, insanların korkularıyla yüzleşmesi ve üstesinden gelmeye çalışması için harika bir yöntemdir. Tüm bunlar güvenli ve kontrollü bir ortamda yapıldığından fazla bir tehlike yoktur.

Eğitim

Sanal ortamın öğrenciler için nasıl daha iyi bir eğitim fırsatı sağlayabileceğinin çok iyi farkındayız.

Bilim hakkında konuşalım.

Fizik ve biyoloji gibi konuları incelemek ve anlamak, atomlar ve hücreler gibi farklı elementleri deneyimleyebildiğiniz ve bunlarla etkileşime girebildiğiniz zaman daha iyi hale gelir.

Öğrenciler, tarihi 3 boyutlu bir dünyada deneyimleyebilecekleri müzelere götürülüyor. Sanal ortam, öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmelerine ve çevreleriyle etkileşim kurmalarına olanak tanır.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi

İnsan görsellere ilgi duyar. Görüntü teknolojisi, sürükleyici Sanal Gerçeklik sistemleri ile geleneksel kullanıcı arayüzleri arasındaki temel farktır.

Örneğin, CAVE otomatik sanal ortamı, sanal içeriği sürekli olarak oda boyutunda bir ekranda gösterir. Bu aktivite, üniversitelerdeki ve laboratuvarlardaki insanlar için eğlenceli ve havalıdır.

Ortaya çıkan birden fazla donanım ve yazılım seçeneği ile giyilebilir cihazların geleceği görülebilir ancak hala tam olarak bilinmemektedir. HTC Vive Pro Eye, Oculus Quest ve Playstation VR gibi Yenilikçi Konseptler yeni bir yol yaratıyor, ancak Google, Apple, Samsung ve sürekli olarak yeni kullanılabilirlik düzeyleriyle çalışan başka liderler de var.

Sonuç

Sanal gerçeklikteki başlıca oyuncular Oculus, HTC ve Sony’dir – Sony’nin PlayStation VR (PSVR), Facebook’un Oculus Rift ve HTC Vive.

Günümüzde teknoloji, havacılık ve askeri eğitim, tıp endüstrisi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Eğitim oturumları, insanların tehlikeli durumlarla savaşmayı ve bunlara uyum sağlamayı öğrendiği sanal bir ortam yaratır.

Sanal gerçeklik, oyun ve endüstriyel uygulamaların çok ötesine uzanan bir potansiyele sahiptir.

İnsanların travmalarından kurtulmasına, yeni şeyler öğrenmesine ve ilgi çekici bir deneyim yaşamasına yardımcı olabilir.

1 Yorum

Yorum yap