Teknoloji

TL(₺) İşareti Ekleme ve Kopyalama

₺ TL Simgesi

Bu yazı Türk Lirası(₺) sembolünü bilgisayarınızdaki herhangi bir belgeye, yazıya, mesaja veya Word metin alanına nasıl yerleştireceğinizi gösterir.

Euro ve Dolar simgeleri, dünyadaki tüm masaüstü ve mobil klavyelerin özel karakter grubunda bulunur. Ancak Sterlin ve  Türk Lirası sembolleri gibi bazı para sembolleri klavyede bulunmaya bilir. İşletim sisteminiz güncelse ₺ işaretini koymak klavyeden rahatlıkla mümkündür.

Türk lirası simgesi Unicode ve ISO 10646 standartlarında güncellenmiştir. Türk lirası simgesi bu standartlarda 20BA numaralı alanda yer almaktadır. Bu standartlaşma sonucunda yazılım üreticileri tarafından yapılan geliştirme çalışmaları ile yeni işletim sistemi ve yazılımlarda Türk lirası simgesine yer verilmektedir.

₺ TL Simgesi Kopyala

Yazının devamında Andorid, IOS, Mac ve Windows cihazlarda nasıl ekleyebileceğiniz açıklanmıştır. Fakat Aşağıdaki KOPYALA butonuna tıklayarak simgesini kopyalayabilirsiniz.

Eski işletim sistemlerinde ise çeşitli güncellemeler aracılığı ile Türk lirası simgesi desteği sağlanabilmektedir. Microsoft’un Windows Vista, 7 ve Server 2008 ailesi işletim sistemleri için Türk lirası simgesi güncellemesini aşağıdaki adreslerden kurabilirsiniz:

  • 32-bit sistemleriniz için kurulum
  • 64-bit sistemleriniz için kurulum

Klavyeden Kısayol ile ₺ (TL)  Simgesi Ekleme

Bilgisayarınızda bir klavye kombinasyonu kullanabilir veya mobil klavyenizi yazmak için özel karakter düzenine geçirebilirsiniz. Ayrıca Windows yada MAC sistemlerde

Windows işletim sistemleri için TL Simgesi:  Alt Gr+T

Mac işletim sistemleri için TL Simgesi : Alt+T

tl simgesi ekleme klavyeden

tl simgesi ekleme klavyeden

 

Word TL İşareti Ekleme

Yukarıdaki klavye kısayol (Win: ALT GR + T , Mac: ALT + T )  tuşları kullanarak eklenebileceği gibi Word içinde simge ekleme panelinden ekleme yapılabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek Word ile Türk Lirası işaretini ekleyebilirsiniz.

  1. Ekle sekmesine tıklayın.
  2. Simge ekle butonuna tıklayın.
  3. Aşağıdaki gibi Alt kümeyi para birimleri olarak seçin.

Bu yazıda ₺ (TL) işaretini telefon ve bilgisayarlarınıza nasıl ekleneceğini ve Word programında Simge ekleme panelinden Türk Lirası işaretini çıkarmayı gördük.

 

Bu yazılar da ilgilinizi çekebilir.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin