Teknoloji

® Yuvarlak İçinde R İşareti Nasıl Yapılır?

R İşareti

Tescilli ticari marka simgesi, ®, önceki sözcük veya simgenin ulusal bir ticari marka ofisinde tescil edilmiş bir ticari marka veya hizmet markası olduğuna dair uyarı sağlayan tipografik bir simgedir. Ticari marka, bir şirketi veya ürünü temsil etmek üzere yasal olarak tescil edilmiş veya kullanım yoluyla oluşturulmuş bir sembol, kelime veya kelimelerdir. Bazı ülkelerde, herhangi bir ülkede resmi olarak tescilli olmayan bir marka için tescilli ticari marka simgesinin kullanılması yasalara aykırıdır.

Tescilsiz ticari markalar bunun yerine ticari marka simgesi ™ ile işaretlenebilirken, tescilsiz hizmet markaları hizmet işareti simgesi ℠ ile işaretlenir. Bu sembolleri görüntülemenin doğru yolu, işareti hemen takip etmektir; sembol genellikle üst simge stilindedir, ancak bu yasal olarak gerekli değildir. Pek çok yargı alanında, yalnızca tescilli ticari markalar kolayca savunulan yasal haklar sağlar.

® sembolü daktilolarda (veya ASCII) yaygın olarak bulunmadığından, onu (R) (veya (r)) karakterleriyle yaklaşık olarak yaklaştırmak yaygındır.

Klavyeden Yuvarlak içinde r İşareti Yapma

Klavyeden ® işareti koymak için ALT tuşuna bası tutarak sağ taraftaki numaralardan 0174 tuşarına basılır( ALT + 0174 ).

 

r İşareti Kopyala

Klavyeden ® işareti çıkarabileceğiniz gibi aşağıdaki butonlara tıklayarak da kopyalama yapabilirsiniz. r işareti yanı sıra tm ve sm işaretlerini de kopyalayabilirsiniz.

Word r İşareti Yapma

Word’de daire içinde r işareti çıkarmak için birden fazla yöntem mevcuttur. Aşağıdaki gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yöntem 1: ALT +0174 yaparak çıkarabilirsiniz.

Yöntem 2: (r) yada (R) yaparak çıkartabilirsiniz.

Yöntem 3: Ekle/Simge ekleden ® işaretini ekleyebilirsiniz.

 

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin