Teknoloji

Dizüstü Bilgisayar Ekran Çözünürüğü Seçimi

Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızın ekranına saatlerce bakacağınızı düşünürsek gözlerinizi yormayan rahat bir ekran aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Başlangıç ​​olarak, alacağınız dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik ekrana sahip olmasını isteyip istemediğinizi düşünmeniz gerekir. Bugünlerde, dokunmatik ekranlar çok yaygındır ve bazı görevleri diğerlerinden daha kolay hale getirebilirler. Ne yazık ki, çözülememiş bir sorunları da ekrana istenmeyen bir şekilde parlaklık katarlar. Parlak ekranlar, oyun oynarken, içerik izlerken veya resim ve video içeriği düzenlerken kesin bir olumsuzluk oluşturur. Bu nedenlerle, dokunmatik ekranlı bir bilgisayar düşünüyorsanız bu olumsuzlukları göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca ekran seçiminde sadece dokunmatik ekran olması değil, ekranın çözünürlüğünü de düşünmeniz gerekir. Nesneleri ekranda daha rahat görmek ve kaliteli bir çözünürlük istiyorsanız 1920×1080 piksel (FULL HD)  çözünürlükte bir bilgisayar tercih etmelisiniz.

Ayrıca modern dizüstü bilgisayarlar da artık 4K çözünürlük sunuyor. Bununla birlikte, bu üst düzey ekrana gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bilmeniz gerekir.Bir dizüstü bilgisayarın ekran çözünürlüğü  ne kadar yüksekse fiyatı da o kadar yüksektir. Eğer grafik işlemleri yapmıyorsanız 4K seçeneğini düşünmenize pek gerek olmayacaktır.

Eğer bir fotoğrafçılar ve video görüntüleyenler ayrıca daha iyi renk doğruluğu sunan dizüstü bilgisayarlara ayrıcalık vermek ve daha fazla renk gamı ​​ve HDR standartlarını desteklemeyenlere göre daha fazla destek sağlamak isteyecekler.

Yada bir oyuncuysanız, herhangi bir potansiyel dizüstü bilgisayarın ekranındaki yenileme oranını kontrol etmek gerekir. Daha hızlı bir yenileme , bazen daha kolay ve daha hızlı yanıt veren bir oyun deneyimi sağladığından, bazen çevrimiçi oyunlarda rekabet avantajı sağlar.

Son olarak, bakış açıları son derece önemlidir. IPS teknolojisine dayanan bir dizüstü bilgisayar ekranı en geniş görüş açısı ve en iyi kullanıcı rahatlığını sunar.

Mümkünse, bir mağazada farklı bakış açıları ile dizüstü bilgisayarların ekranlarını kontrol edin. Ürünleri ekran çözünürlüğü ve bakış açıları ile daha detaylı değerlendirme fırsatınız olur.

 

Kaynak: https://www.yazilimkodlama.com/teknoloji/laptop-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin